Umístění: Společnost Zajímavosti Baťův kanál je připraven na novou plavební sezónu

Baťův kanál je připraven na novou plavební sezónu

Uherské Hradiště, 2. května 2013 – Státní podnik Povodí Moravy dokončil na Baťově kanálu plánované práce před zahájením letošní plavební sezóny. Všech třináct plavebních komor Baťova kanálu prošlo čištěním a jejich technologie údržbou a seřízením. Spolu s dalšími pracemi se předsezónní náklady vyšplhaly téměř na 1,2 miliónu korun, informovala tisková mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

batuv kanal1

 

„U všech komor jsme provedli také údržbu a seřízení elektrické i stojní technologie," přiblížil generální ředitel státního podniku Povodí Moravy Radim Světlík s tím, že veškeré práce ztěžoval vysoký stav hladiny z tajících zásob sněhu na tuzemských horách. Na údržbu či obnovu je však třeba s ohledem na rostoucí lodní provoz na říčních i kanálových úsecích věnovat stále více finančních prostředků.

Mezi opravami na technologii byly například práce na obnově těsnění vzpěrných vrat plavební komory ve Veselí nad Moravou. Jednalo se o kompletní výměnu všech gumových i dřevěných těsnících prvků dosedacích ploch všech čtyřech vrat. Tomuto zásahu předcházelo kompletní zahrazení, vyčerpání a vyčištění vnitřního prostoru této komory. Náklady v tomto případě dosáhly čtvrt miliónu korun.

„V rámci oprav na technologiích jsme zhruba za sto tisíc korun renovovali převodovku unikátní zvedací lávky přes plavební komoru v Uherském Ostrohu," doplnil ředitel závodu Střední Morava Pavel Cenek.

Zázemí pro turisty mnohde stále chybí

Trvalým problémem Baťova kanálu zůstává stav turistické infrastruktury. Průplav totiž původně sloužil výhradně pro nákladní plavbu a veškeré potřebné zázemí pro cestovní ruch se začalo budovat až po roce 1995. Chybí například větší počet kvalitních sociálních zařízení nebo zázemí pro dlouhodobé kotvení lodí. „Je proto nutné připomenout, že od skončení minulé plavební sezóny se podařilo zrekonstruovat a uvést do provozu další sociální zázemí, a to v Uherském Ostrohu v těsné blízkosti řeky Moravy," uzavřel Světlík.

Průplav Otrokovice – Rohatec, Baťův kanál, se postupně stal jednou z nejvýznamnějších atrakcí jihovýchodní části Jihomoravského a Zlínského kraje. O tom svědčí každoročně stoupající počet lidí, kteří jej navštíví. V loňské sezóně se po této turistické cestě plavilo asi 75 tisíc návštěvníků. Jejím správcem je podle zákona Povodí Moravy, s.p. a všechny práce, související s provozem, údržbou, obnovou a modernizací provádí závod Střední Morava se sídlem v Uherském Hradišti.

Zdroj: Povodí Moravy, foto: Baťův kanál


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci