Umístění: Společnost Zajímavosti Jihomoravský kraj ocení 21. srpna vojáka, kterého Sověti chtěli popravit

Jihomoravský kraj ocení 21. srpna vojáka, kterého Sověti chtěli popravit

Brno, 21. srpna 2020 – Ve výroční den 21. srpna bude v reprezentativních prostorách Jihomoravského kraje předána Pamětní medaile plukovníku Otakaru Pospíšilovi, který se, jako jeden z mála vojáků československé armády, aktivně vymezoval vůči oklupaci v roce 1968. Takto oceněn bude vůbec poprvé. V pátek 21. srpna bude plukovníku v.v. Otakaru Pospíšilovi slavnostně předána Pamětní Medaile Jihomoravského kraje.

podane ruce oceneni vojak

 

Otakar Pospíšil (nar. 1932 v Brně) sloužil v roce 1968 jako voják u 24. vrtulníkového pluku v Brně. V den invaze vojsk Varšavské smlouvy 21. srpna 1968 vytvořil a následně i rozšiřoval mezi vojsky okupačních armád výzvu s textem, odsuzující okupaci Československa. Během rozšiřování tohoto textu byl zatčen sovětskými tajnými agenty a převezen přímo k veliteli okupačních vojsk generálu Ivanovovi, který po přečtení tohoto textu odsoudil Pospíšila k trestu smrti zastřelením.

Od popravy dělily Pospíšila pouhé hodiny. Nakonec byl však po intervencích svých nadřízených propuštěn a opět převezen ke své jednotce. Během následující normalizace byl z armády vyhozen. Plukovník Otakar Pospíšil bude 21. srpna 2020 v 10.30 přijat v zastupitelském sále Jihomoravského kraje, kde mu bude udělena Medaile za jeho statečnost projevenou během okupace v roce 1968.

,,Plukovník Otakar Pospíšil je jednou z nesmírně statečných osob, který ve vypjaté chvíli dokázal ustát přesvědčení o nespravedlivé a nelegální okupaci naší země, a to i navzdory tomu, že mu za to hrozila smrt. Je to jeden z lidí, na které můžeme a máme být právem hrdí," uvedl Michal Doležel, zastupitel Jihomoravského kraje.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci