Umístění: Společnost Zajímavosti Jihomoravští nadšenci vybudovali 9 nových míst na setkávání

Jihomoravští nadšenci vybudovali 9 nových míst na setkávání

Brno, 5. května 2021 - Opravují dětská hřiště, středověké hrady, obnovují zapomenuté aleje nebo budují veřejné zahrádky pro seniory. Obyčejní lidé z našeho regionu ve svém volném čase. Aby podpořili komunitní život ve své obci, tvrdě pracují. Bourají, uklízejí, staví, sází… A denně tím dokazují, že jsou silnější, než se zdá. Pokrýt nejnutnější náklady jim už třetím rokem pomáhají granty v rámci projektu Dokážeme víc. Právě nyní běží další ročník, v němž mohou lidé pro své nápady získat až 100 tisíc korun.

foto dobrovolnici nadsenci jmk

 

Celkem už dobrovolníci od programu Dokážeme víc, který rozběhla Česká spořitelna ve spolupráci s Nadací VIA, obdrželi granty v celkové hodnotě přesahující 6,75 miliónů korun. Ožilo díky nim i 9 úžasných míst v Jihomoravském kraji. Míst, která by jinak zůstala nevyužitá či zapomenutá. „Celkově jsme jihomoravským komunitám poskytli už 617 tisíc korun. Většinou je žadatelé využijí na zajištění odborných prací nebo nákup materiálu,“ říká Andrea Studihradová z České spořitelny, která za projektem stojí.

Jedním z míst, které při cestách jižní Moravou opět stojí za návštěvu, je alej u Hostimi nedaleko Znojma. „Zdejší stromořadí bývalo chloubou okolí odnepaměti. Respektive od dob, kdy toto území patřilo starému šlechtickému rodu Trauttmansdorffů. V posledních letech zůstalo z historické aleje pár odumírajících stromů,“ popisuje starostka Hostimi Marcela Hanáková. Právě ona stojí za iniciativou, díky níž se lidé z vesnice spojili a během několika víkendů alej kompletně obnovili. I díky finanční podpoře z projektu Dokážeme víc. Od té doby je alej oblíbeným místem vycházek mnoha místních obyvatel. „Každý z nás si při sázení pověsil na stromy, které jsme vysadili, cedulku se jménem. Takže můžeme průběžně hlídat, jak si vedou. Nicméně z ovoce budou mít užitek všichni místní,“ dodává starostka.

Zkušenost s Dokážeme víc mají i obyvatelé obce Suchohrdly u Miroslavi. Ti se rozhodli oživit zapomenutou část sportovního areálu, který slouží k mnoha komunitním aktivitám. Konají se zde hasičské závody, fotbalové turnaje, dětské dny nebo pálení čarodějnic. Díky společné práci i finanční pomoci od České spořitelny proměnili zanedbanou část v krásné místo setkávání. Vybudovali posezení, dvě veřejná ohniště, oživili ruské kuželky. „Přínosem určitě bylo i to, že se na brigádách sešli lidé, kteří by se jinak, vzhledem ke svému věku či zálibám, nepotkali. Nebo se tu potkali lidé, kteří se třeba vidí každý den, protože bydlí ve stejné ulici, ale nemají čas si spolu ani popovídat,“ chválí si iniciátorka projektu Lenka Rolinková.

Nový ročník grantového projektu běží právě nyní. Přihlašovat se zájemci mohou na dokazemevic.cz. Na každý jednotlivý projekt poskytuje Česká spořitelna maximálně 100 tisíc korun.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci