Umístění: Společnost Zajímavosti Jižní Morava má 23 přihlášených projektů v Adapterra Awards

Jižní Morava má 23 přihlášených projektů v Adapterra Awards

Brno, 21 dubna 2023 – Zvyšování teploty, vlny veder, přehřívání měst, častější období sucha, ale i náhlé přívalové srážky jsou problémy související s klimatickou změnou, na něž si budeme muset zvyknout a zároveň se na ně lépe připravit. Celostátní soutěž Adapterra Awards, kterou letos již po páté pořádá Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting, oceňuje adaptační projekty na měnící se klimatické podmínky.

krajina potok stromy

 

Letos se do soutěže přihlásilo 115 realizací ze všech krajů republiky, z toho 23 se nachází na jižní Moravě. Šest z nich, umístěných v zástavbě, se pak bude moci ucházet i o speciální Cenu Jihomoravského kraje. O těch, kdo postoupí do finále, rozhodne odborná porota. Finalisty pořadatelé zveřejní na začátku srpna na webu soutěže.

Vlny veder v létě obtěžují, ohrožují zdraví obyvatel, mají vliv na ekonomiku i sociální vztahy, zvyšují kvůli klimatizaci energetické zatížení měst i náklady obyvatel za elektřinu. K tomu přidejme stále častější nerovnoměrnou distribuci srážek, kdy četné období sucha střídají přívalové srážky, které naše krajina ani plochy ve městech nejsou schopny zasáknout.

„Soutěž Adapterra Awards cíleně hledá projekty reagující na tyto problémy s pomocí zeleně, vodních prvků i některých technických řešení. Máme obrovskou radost, že se jich letos přihlásilo 115, což je zatím nejvíc v historii soutěže. Jihomoravský kraj má v tomto ročníku již tradičně silné zastoupení. Mezi přihlášenými najdeme projekty realizované ve volné krajině jako biocentrum ve Velkých Pavlovicích, ovocnou alej Na Bačině v Olomučanech, krajinářské úpravy proti vodní a větrné erozi u Hustopečí. Kromě toho se šest jihomoravských opatření v zastavěném území bude ucházet o speciální ocenění udělované krajem. Jmenovitě Rezidence Hvězdová, pasivní Čtyřmodul na patro ve Vnorovech, pasivní budova firmy Deas v Boskovicích, průleh v brněnské ulici Marie Kudeříkové, výsadby zeleně v Pohořelicích a obnova Čertovy rokle v Brně-Lesné,“ říká koordinátorka soutěže Andrea Křivánková z Nadace Partnerství.

„Sucho na jižní Moravě patří k fenoménům, které negativně ovlivňují zemědělství, biodiverzitu, kvalitu života obyvatel a v neposlední řadě i turistický ruch. Dlouhodobě podporujeme obce v jejich snaze zavádět taková opatření, aby se krajině v jejich okolí lépe dařilo. Nedávno jsme schválili 148 žádostí v celkové výši 14,8 milionu v dotačním programu na podporu boje proti suchu. Každý, kdo pro krajinu něco dělá, si zaslouží ocenění bez ohledu na to, jak velká ta opatření jsou,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Celostátní kolo soutěže Adapterra Awards se dělí do 5 hlavních kategorií: Volná krajina, Zastavěná území, Náš domov, Pracovní prostředí a Cena sympatie. Z došlých přihlášek vybírá finalisty i vítězné projekty prvních čtyř uvedených kategorií odborná porota. Vítězové Adapterra Awards získávají finanční odměnu či věcnou cenu od partnerů soutěže – společnosti Nestlé (100 tisíc Kč), Českomoravský cement (50 tisíc Kč), SOLSOL (fotovoltaický set v hodnotě 50 tisíc Kč) a IVT Tepelná čerpadla (tepelné čerpadlo vzduch/vzduch v hodnotě 90 tisíc Kč).

O Ceně sympatie rozhoduje od 1. srpna do 15. října veřejnost prostřednictvím online hlasování na webu soutěže. Vítěze internetového hlasování ocení společnost Delloitte finanční odměnou ve výši 50 tisíc Kč. Kromě toho soutěž udělí také speciální ocenění nejlepšímu projektu v kategorii Zastavěné území v rámci Jihomoravského kraje. Vítězné projekty pořadatelé vyhlásí 1. listopadu na tematicky zaměřené konferenci.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci