Umístění: Společnost Zajímavosti Kraj poprvé udělí Cenu za krajinu, výhercům rozdělí 230 tisíc

Kraj poprvé udělí Cenu za krajinu, výhercům rozdělí 230 tisíc

Brno, 6. prosince 2021 - Opatření, která pomáhají zadržet vodu v krajině a zvyšovat tak odolnost vůči klimatickým změnám, mohou lidé přihlásit do nové soutěže. Jihomoravský kraj vyhlašuje první ročník Ceny za krajinu 2021. Zájemci mohou nominovat své projekty zaměřené na pomoc přírodě, boj proti suchu a podporu rozmanitosti biodiverzity, které už fungují na území Jihomoravského kraje. Cílem soutěže je motivovat obce, zemědělce, soukromníky, neziskovky a další k lepšímu hospodaření v krajině.

krajina jizni morava

„Příroda nepočká. A my potřebujeme příklady dobré praxe, abychom mohli ostatní inspirovat. Jižní Morava je nejsušší oblast v celé zemi a každý takový projekt se počítá,“ zdůraznil hejtman Jan Grolich.

Zapojit se můžou lidé starší 18 let nebo právnické osoby se vztahem k projektu – třeba projektanti, investoři nebo nájemci. Komise složená ze zástupců Jihomoravského kraje, Nadace Partnerství a Mendelovy univerzity v Brně pak vybere deset nejlepších, které se utkají o první tři místa a Cenu veřejnosti. Vyhrát můžou až 100 tisíc korun, kraj celkem rozdělí vítězům 230 tisíc korun. „Budeme rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti. Vysazovali jste stromy, budovali nádrže a pomáhali vracet potoky do původních koryt, abyste zadrželi v krajině to nejcennější, co máme – vodu. Touto cenou a finančním bonusem vám chceme poděkovat za vaši práci a motivovat i ostatní,“ prohlásil náměstek pro oblast životního prostředí Lukáš Dubec.

„Zdraví jihomoravské krajiny úzce souvisí s jejím využíváním. S péčí o půdu. Projekt Nadace Partnerství Živá půda inspiruje vlastníky pozemků i hospodařící zemědělce. Ukazuje, jak na změnu způsobu hospodaření. Z těchto příkladů dobré praxe jsme připravili kritéria pro udělení Ceny za krajinu,“ dodal ředitel Nadace Partnerství a člen komise Petr Kazda.

Své projekty můžou soutěžící hlásit od 1. do 31. prosince 2021, od 17. do 31. ledna 2022 se spustí SMS hlasování o Cenu veřejnosti. Vyhlášení výsledků se uskuteční s ohledem na aktuální epidemiologickou situaci, nejpozději do konce března 2022.

Zdroj: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript