Umístění: Společnost Zajímavosti Lidé po tornádu dostali ze sbírek neziskovek přes 600 milionů korun

Lidé po tornádu dostali ze sbírek neziskovek přes 600 milionů korun

penize czk tisicovky tornadoBrno, 23. září 2021 – Postavit se zpátky na nohy pomáhaly obyvatelům oblastí zasažených tornádem už od samého počátku. Vlastními silami, psychologickými radami i penězi ze sbírek, které založily. Humanitárním organizacím se za necelé tři měsíce od řádění živlu podařila vybrat téměř miliarda korun. Z ní dosud lidem vyplatily přes 600 milionů, což odpovídá asi 64 procentům.

 

Kraj také úspěšně vyjednal s vládou navýšení finanční pomoci na obnovení poničeného krajského majetku. „Byly to desítky schůzek a vysvětlování. Nakonec se nám vládu podařilo přesvědčit, aby se zvedla pomoc státu z 50 na 60 %. Jedná se celkem o asi 80 milionů navíc,“ vysvětlil hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Na transparentním účtu Jihomoravského kraje je aktuálně zhruba 79 milionů korun, prostřednictvím darovacích smluv kraj obdržel dalších 25 milionů. „O financích budeme rozhodovat společně se starosty postižených obcí. Využijí se ale až nakonec podle toho, kde budou nejvíce chybět. Už teď tušíme, že na opravy škol, školek nebo domova pro seniory bude potřeba mnohem víc peněz, než kolik jich dostaneme od státu,“ prohlásil hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Na systém vyplácení má každá nezisková organizace vlastní pravidla. Jsou postavená zejména na míře poškození obydlí a úrovni sociálního znevýhodnění daných domácností. Některé směřují určitý obnos i na obnovu krajiny a zeleně (např. Člověk v tísni alokoval 10 milionů).

Nejvíce peněz dosud vybrala a přerozdělila Diecézní charita Brno. Dárci věnovali na pomoc lidem po ničivém tornádu prostřednictvím jejich sbírky do poloviny září zhruba 342 milionů korun, organizace z nich zatím odeslala přes 222 milionů. „S místními jsme zatím podepsali 1 515 darovacích smluv. V každé ze zasažených obcí máme stále své koordinátory, kteří průběžně řeší situaci lidí na místě,“ zmínila za Charitu Simona Císařová.

Nadace Via, která zastřešuje více sbírek, spolupracuje při rozdělování peněz s neziskovými organizacemi, které působí v terénu (s Člověkem v tísni, Adrou a Diakonií) a mapují u rodin rozsah poškození. V první vlně vyplácela každé poškozené rodině jednorázový příspěvek 150 tisíc korun bez ohledu na další faktory, v další fázi dostaly stejnou částku rodiny s větším poškozením, kterým na pokrytí škod nestačila. Teď má následovat poslední fáze podpory: více individualizovaná s ohledem na průzkum v terénu, který zjišťuje nákladnost oprav, pojištění, úspory či sociální situaci. „Na základě tohoto šetření bude v potřebných případech přímá finanční pomoc dále navýšena i v násobných částkách,“ uvedla za nadaci Hana Sedláková.

Stejný trojkolový systém nastavila i organizace ADRA, která se soustředí na obyvatele Moravské Nové Vsi. V první vlně v první polovině července vyplatili plošně 213 tamním domácnostem přes 31 milionů korun.

Organizace Člověk v tísni vyplácela v první fázi 75 nebo 150 tisíc dle míry poškození majetku, v druhé fázi pak 150 tisíc. Zaměřovali se hlavně na nemovitosti. Na třetí fázi je připravených zhruba 35 milionů, které poslouží jako individualizovaná pomoc rodinám, s nimiž jejich terénní pracovníci dlouhodobě spolupracují a poskytují jim poradenství či asistenci. Část peněz plánují alokovat taky na pomoc živnostníkům a malopodnikatelům.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci