Umístění: Společnost Zajímavosti Moutnice bojují proti klimatickým změnám výsadbou biokoridorů a tůněmi

Moutnice bojují proti klimatickým změnám výsadbou biokoridorů a tůněmi

Moutnice, 30. května 2023 – V Moutnicích u Brna se v těchto dnech dokončují tůně a rozsáhlé výsadby v biokoridorech. Tato opatření mají zmírnit větrnou erozi, která je v této oblasti značná a také mají přispět k boji se suchem, které jižní Moravu často postihuje. Investorem je Státní pozemkový úřad. Realizaci zajišťuje společnost Kavyl spol. s r.o. Hodnota veřejné zakázky je zhruba 13 milionů korun.

sazenicka strom

 

„Se Státním pozemkovým úřadem spolupracujeme dlouhodobě. V naší obci realizoval již řadu opatření, která vychází z pozemkových úprav, které zde byly dokončeny před zhruba 25 lety. Nejstarší biokoridory zde byly vysazovány již před více než 20 lety a dnes se na ně jezdí dívat studenti z lesnické univerzity,“ uvedl starosta obce Antonín Vymazal (KDU-ČSL).

„Naše obec patří k nejpostiženějším obcím, které se dotkla kolektivizace. Byly rozorány veškeré meze, vytrhány sady apod. Také zde byly historicky odvodněny pole díky melioracím. Pole, která jsou jihovýchodně od Moutnic se nazývají Prašnice. V kronikách se můžeme dočíst o řadě případů, kdy vítr vyfoukal veškeré zaseté plodiny, za okny v domech smetali lidé navátou hlínu, či ji museli v kolečkách odvážet od svých plotů. Jsme tedy rádi, že v této části je nyní dosázen biokoridor, který má větrnou erozi zmírnit. O realizaci těchto opatření jsme na Státní pozemkový úřad žádali již v roce 2016,“ doplnil starosta.

Kromě spolupráce se Státním pozemkovým úřadem spolupracuje obec Moutnice i s Jihomoravským krajem, který podporuje adaptační opatření na změnu klimatu. Z dotací Jihomoravského kraje tak byly vysázeny v Moutnicích v nedávné době aleje, větrolamy či doplněna zeleň v intravilánu obce. Další výsadby, které zde byly v minulosti realizovány podpořilo z dotací i Ministerstvo životního prostředí. V letošním roce mají Moutnice v plánu realizovat ještě štěrkovou polní cestu, která též bude podpořena z rozpočtu Jihomoravského kraje.

Za zmínku také stojí, že byly dokončeny projekty na cyklotrasu, která má být napojena na stávající cyklostezku Brno–Vídeň. Obce Měnín, Moutnice a Těšany se tak dočkají po téměř 30 letech propojení, na které dlouho čekaly. V obci Těšany byly dokončeny pozemkové úpravy teprve v minulém roce. Nicméně letos by mělo být vydáno povolení na všechny tři úseky. Obec Moutnice usiluje o to, aby se se stavbou začalo ještě letos.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci