Umístění: Společnost Zajímavosti Mráz v Česku: Poradíme vám, jak pečovat o auto, boty i psí tlapky

Mráz v Česku: Poradíme vám, jak pečovat o auto, boty i psí tlapky

22. ledna 2013 (MEDIAFAX) - Chemické posypy si přitom nevybírají a dokáží zlikvidovat auta, boty i packy čtyřnohých malíčků. Proti agresivní chemii, která zpříjemňuje chůzi a jízdu, se ale dá bojovat. Pokud máte doma mazlíčka, třeba psa, musíte si uvědomit, že posypané chodníky a silnice dokáží pořádně podráždit psí tlapky. O to víc, pokud na nich už před procházkou v mrazu je nějaký ten šrám.

zima-snih

 

"Posypová sůl je opravdu agresivní chemikálie. Proto je nejlepší packy psovi ošetřit speciálními krémy. Můžete použít i krémy pro lidi, ale v tom případě si pohlídejte, aby byl krém opravdu hodně mastný a dobře odpuzoval vodu. Takže indulona nestačí," přibližuje veterinář Václav Bartoš. Dodává, že můžete samozřejmě svému chlupatému parťákovi pořídit i botičky. Ale ty jsou užitečné jen v případě, že je pes snese. Pak krémování pacek odpadá.

Krémovat i sprejovat je třeba i obuv. Pokud tedy nechcete, aby vaše pohorky hyzdily velké bílé mapy zažrané do kůže. Ale i vpřípadě, že už máte boty "zmapované", dá se s tím něco dělat. "V obchodech se dají pořídit speciální šampony, které dokáží sůl z bot vytáhnout ven. Krémovat nebo sprejovat boty, a tak je impregnovat, stačí při běžném nošení po městě jednou za dva týdny," popisuje odborník na péči o obuv Vladimír Jindřich.

Zvláštní péči by svým přibližovadlům měli věnovat i motoristé. Správná péče o auta je ale podle mluvčího ÚAMK Igora Siroty hotovou alchymií. "Je potřeba používat autokosmetiku. Dají se sehnat přípravky na ochranu motorů, kol, podvozku nebo karosérie před účinky soli, která svede auto úplně rozežrat. Stejně tak jsou přípravky, které chrání skla nebo interiér auta před námrazou," vypočítává mluvčí ÚAMK.

Pokud máte garáž, můžete samozřejmě za velkou část kosmetiky ušetřit. Při parkování na sídlišti ale bez potřebné péče riskujete, že budete mít na jaře karoserii jako ementál.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci