Umístění: Společnost Zajímavosti Na obnovu zahrad a sadů po tornádu putuje 427 rodinám přes 13 milionů korun

Na obnovu zahrad a sadů po tornádu putuje 427 rodinám přes 13 milionů korun

Brno, 7. dubna 2022 - Ve druhém kole grantové výzvy na obnovu zahrad a sadů zničených loňským tornádem uspělo 427 žadatelů ze 429. Na pokračující obnovu zeleně pětici obcí na jižní Moravě i v okolní krajině nově putuje 13 332 190 korun. Program spuštěný v říjnu 2021 je financovaný Člověkem v tísni a Nadací Partnerství. Odborné služby nabídla Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu.

vysadba novych stromu a stromku

 

O podpoře rozhodovala opět odborná komise, úspěšných bylo 99,5 % žádostí. Lidé mohli žádat od 5 do 50 tisíc korun na projekt. Spolu se 73 loňskými žadateli z prvního kola tak bude podpořeno přesně 500 rodin částkou téměř 16 milionů korun.

„Druhé kolo výzvy se podařilo otevřít na téměř 3 měsíce a žadatelé a žadatelky měli dostatek času svou žádost – buď sami či s pomocí našich zaměstnanců a zahradních architektů – kvalitně připravit. To se odrazilo v šestinásobku podaných žádostí oproti prvnímu kolu a v jejich vysoké úspěšnosti. V rámci celé grantové výzvy tak podpoříme půl tisíce zájemců, kteří vrátí na jižní Moravu tisíce nových stromů, keřů a květinových záhonů,“přibližuje Roman Klecker z Člověka v tísni.

„Nadace Partnerství spolu s Člověkem v tísni se zaměřuje na včasnou obnovu soukromých zahrad po červnové kalamitě. Díky podpoře dárců z veřejné sbírky a firmy Dedoles jsme mohli zaslat Člověku v tísni 700 tisíc korun. Tyto prostředky přinesou stín, plody a vodu na Podluží. Těšíme se na všechny nově psané příběhy, které se k obnoveným sadům, vinohradům nebo ořešákům na dvorech pojí,“ dodává Jana Drochytková z Nadace Partnerství.

„Rádi jsme jako krajinářští architekti a zahradní designéři přiložili ruku k dílu při odborných konzultacích a návrzích. Je až neuvěřitelné, jak si lidé svých zahrad a co pro ně znamenají. Kvalitní zahrady plné vzrostlých listnatých či ovocných stromů tvoří základ pro zvládání dopadů změny klimatu. Pomáhají s mikroklimatem přímo v obcích. Neméně důležitá je i zdravá půda. V oblasti pomáhají i naši kolegové - realizátoři. Všichni doufáme, že všechno dobře poroste a brzy bude Podluží zase rozkvetlou zahradou,“uzavírá Jitka Vágnerová ze Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu.

Program obnovy zeleně je nadále otevřený právnickým osobám, které mohou na nové stromy a keře získat až 200 tisíc korun. Aktuální grantové možnosti nabízí web nadacepatnerstvi.cz/granty.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci