Umístění: Společnost Zajímavosti Nadace ČEZ loni podpořila na jižní Moravě 191 projektů 24 miliony

Nadace ČEZ loni podpořila na jižní Moravě 191 projektů 24 miliony

Brno, 4. ledna 2019 – Na jižní Moravě byli místní v loňském roce opravdu velmi činorodí. Zástupci měst, obcí a organizací přivedli k životu řadu projektů zlepšujících kvalitu života zdejších obyvatel, za stabilní a vydatné podpory Nadace ČEZ. Částkou vyšší než 24 milionů korun totiž nadace podpořila 191 projektů z oblasti kultury, volnočasových aktivit, životního prostředí, bezpečnosti či sociální sféry nebo vzdělávání.

NADACE cez vokolo priglu

 

Nadace ČEZ opět vypsala a zrealizovala několik grantových řízení. Díky finanční pomoci tedy bylo možné obnovit mnoho významných kulturních památek, vznikla nová hřiště, města a obce se zazelenala novými stromořadím. Díky nadačním příspěvkům přivítalo návštěvníky mnoho kulturních, sportovních a veřejně prospěšných akcí a své zázemí zlepšilo hned několik neziskových organizací. „Pomáháme městům a obcím s finanční stránkou projektů, těší nás jejich vzrůstající aktivita. Svůj projekt musí přihlásit do některého z našich grantů a prostřednictvím kvalitně zpracované přihlášky jej obhájit. Velmi nás těší, že můžeme podporovat důležité, ale i zajímavé a nápadité projekty, které zvyšují komfort lidí, žijících ve městech i na venkově,“ říká Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.

Prostřednictvím grantu Oranžové hřiště pomáhá Nadace ČEZ městům a obcím po celé České republice budovat dětská a sportovní hřiště již od svého založení v roce 2002. Nově bylo v roce 2018 otevřeno například workoutové hřiště v Ivančicích i Slavkově u Brna, na konci prázdnin pak zase hřiště pro malé i velké školáky v Rousínově a Ketkovicích. „Hřiště je určeno pro děti, mládež i dospělé bez omezení vstupu. Areál je otevřen celoročně po dobu denního světla, o provoz se starají dva správci,“ uvedl starosta Slavkova Michal Boudný.

Jarní a podzimní měsíce roku 2018 se nesly ve znamení sázení alejí a stromořadí (grant Stromy). Nadace ČEZ totiž podporuje od roku 2011 jak vznik nových stromořadí, tak i obnovu zanedbané zeleně v místech, kde dříve aleje existovaly, ale postupem času zpustly či zcela vymizely. Novou zeleň vysázeli obyvatelé na jižní Moravě například v Kubšicích, Trstěnicích, Jevišovicích nebo Ivančicích. „Druh javoru mléčného byl vybrán z důvodu rychlého růstu, odolnosti vůči mrazu, větru a městskému prostředí. Děkujeme Nadaci ČEZ za poskytnutý příspěvek na koupi stromů, které zpříjemnil klidovou zónu u ivančického hřbitova,“ řekl starosta města Milan Buček.

Nejvíce projektů získalo podporu prostřednictvím grantového řízení Podpora regionů, které je obecně zaměřeno na rozvoj veřejně prospěšných projektů. O podpoře řady z nich navíc rozhodli sami občané. Sportovali totiž s mobilní aplikací EPP Pomáhej pohybem, sbírali body a rozdělovali je mezi nominované projekty. Po získání potřebného počtu bodů jim Nadace ČEZ přispěla finančně. Při květnovém charitativní jízdě Na kole dětem mohli sportovci pomáhat onkologicky nemocným dětem i jejich rodinám. “Prostředky jsou využity na financování rekondičních pobytů dětí z celé republiky, léčených na onkologických klinikách v Praze, Brně, Ostravě a Olomouci,“ říká zakladatel této bohulibé aktivity, mistr v jízdě na historickém kole Josef Zimovčák.

Prostřednictvím statického Oranžového kola podpořili návštěvníci tradičního běhu kolem Brněnské přehrady „Vokolo Priglu“ například kliniku dětské onkologie v Brně a také rehabilitaci mistra ČR v olympijském triatlonu Františka Kubínka, který měl vážnou automobilovou havárii. Ve Slavkově u Brna se zase šlapalo při cykloakci Žďánickým lesem pro Lukáška, který je po náročné operaci mozku.

Díky nově osvětleným přechodům (grant Oranžový přechod) se na jižní Moravě cítí bezpečněji i chodci, další oranžový přechod otevřeli v Hodoníně a před několika týdny také v Ivančicích u místního gymnázia.

Handicapovaní žáci z MŠ a ZŠ Jevišovice mohou od letošního roku využívat nový schodolez, který byl zakoupen z grantu Oranžové schody. Slavnostní zprovoznění schodišťové plošiny, předání nového důležitého zvedáku a otevření místnosti Snoezelen proběhlo také v letošním roce v ZŠ speciální, Praktické škole, Internátu a Dětském domově v jihomoravských Vřesovicích, které slouží dětem s mentálním postižením v pásmu středně těžkého, těžkého a hlubokého handicapu. „Děkuji všem, kteří pomohli v naší budově odstranit poslední bariéru, kterou bylo několik schodů právě do nové místnosti Snoezelen. Děti se díky nové plošině dostanou do prostor, které jim pomohou při multismyslové stimulaci, ale také při vzdělávacích procesech,“ řekla ředitelka školy Alena Kolajová.

V novém roce 2019 budou opět vypsány grantové programy na podporu jednotlivých oblastí. Aktuální informace najdete na webu nadacecez.cz. Elektronické žádosti na většinu grantů je možné vyplňovat již 2. ledna 2019.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci