Umístění: Společnost Zajímavosti Nadšenci zachraňují zchátralý kostel i faru v Zaječí

Nadšenci zachraňují zchátralý kostel i faru v Zaječí

Zaječí, 18. června 2024 – Martina Vejrostová Veselá jsou s manželem dlouhodobě aktivní v záchraně historické budovy fary a kostela sv. Jana Křtitele v obci Zaječí na Břeclavsku. Místní fara a kostel k sobě dříve neodmyslitelně patřily. Historické události se ale podepsaly – po druhé světové válce byli ze Zaječí odsunuti všichni Němci a s nimi tak odešla většina věřících obyvatel obce. Do Zaječí se přistěhovali noví obyvatelé, kteří již ke kostelu neměli vztah.

panna maria socha

 

Faru desítky let užívala obec a základní škola, po roce 1989 byla po několik let pronajata jako dílna a skladové prostory. Budova tak poslední desítky let chátrala a přístavba fary ze 70. let se začíná oddělovat od původní historické budovy. To chtějí v Zaječí změnit a čeká je velká oprava pro zajištění statiky a také oprava střechy.

„Mně i manželovi není stav fary lhostejný, a proto jsme vzali faru do nájmu a snažíme se ji postupně opravovat a zvelebovat. Na opravy ale není dost prostředků, protože naše farnost je kvůli velmi malému počtu věřících chudá. O historii našeho kostela i fary se snažíme informovat v rámci prohlídek, které pořádáme za účelem záchrany těchto budov,“ uvedla Martina Vejrostová Veselá z farnosti Zaječí.

Do budoucna by nadšení manželé chtěli budovy fary i kostela propojit a celkově místo oživit. Mají připravený projekt – v něm se počítá se vznikem komunitního centra, kavárna s galerií i zázemím pro děkana nebo faráře.

„Mojí vizí je znovu propojit faru a kostel, aby opět patřily k sobě, jako tomu bývalo před rokem 1948, a to nejen vizuálně, ale i duchovně. V budově fary jsme založili obrazovou galerii, která zútulňuje farní prostory. Pořádáme prohlídky kostela a založila jsem veřejnou sbírku na opravu fary. V rukou máme vizualizaci plánované velké rekonstrukce a čekáme na vypracování projektové dokumentace, díky které získáme stavební povolení a budeme následně žádati o dotace. Fara tak bude do budoucna komunitním centrem pro místní, děti, rodiče a seniory. Bude i místem, kde se mohou zastavit věřící a turisté v příjemné kavárně s obrazovou galerií. A především tam bude mít pan děkan nebo farář svoji kancelář, kde se může důstojně se zájemci připravovat na obřady, jako jsou svatby, křtiny a další,“ informovala Vejrostová Veselá.

Na podporu sbírky pořádají i duchovní koncerty v kostele. Letos mají za sebou jarní koncert a už nyní se připravují na koncert, který se bude konat v pátek 25. října 2024 od 18 hodin.


Martina Vejrostová Veselá, foto: Ingimage


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci