Umístění: Společnost Zajímavosti Nehoda na sjezdovce v zahraničí vás může stát i milion!

Nehoda na sjezdovce v zahraničí vás může stát i milion!

Brno, 7. prosince 2010 - Chystáte se vyrazit lyžovat do zahraničí? V tom případě si rozhodně zajistěte cestovní pojištění – pokud totiž způsobíte někomu jinému na sjezdovce, může vás to přijít klidně i na milion korun!  

Lyzovani

 


Ve spolupráci s ČSOB Pojišťovnou přinášíme konkrétní případ jedné běžné nehody, která se na sjezdovce může stát každému. Pan Pavel, nezkušený lyžař, zavinil začátkem tohoto roku srážku na sjezdovce s dvaaosmdesátiletým zdatným a rychle jedoucím rakouským snowboardistou, který při pádu utrpěl zranění ramene. Sám si při srážce způsobil zlomeninu dolní končetiny. Náklady na ošetření a léčbu a náhrada škody dosáhly téměř milionu korun, které by musel z velké části zaplatit z vlastní kapsy, pokud by nebyl pojištěn.

„Cestovní pojištění kryje kromě léčebných výloh i celou řadu dalších rizik, kterými je například převoz do nemocnice, případně zpět do ČR, asistenční službu nebo náhrada za škodu způsobenou jiné osobě v rámci pojištění odpovědnost za škodu na majetku či zdraví. Právě toto pojištění ochránilo našeho klienta před velkými nepříjemnostmi, kterým by byl jinak vystaven,“ uvedl produktový manažer cestovního pojištění ČSOB Pojišťovny Vít Janouch s tím, že v tomto případě měl klient uzavřeno cestovní pojištění, které ho na 8 dní stálo 160 korun.

Nehoda na sjezdovce anebo kolik by vše stálo bez pojištění?

Pan Pavel

  • cena transportu helikoptérou: 129 000,– CZK
  • tři dny hospitalizace v nemocnici (bez nadstandardní péče): 45 000,– CZK
  • ošetření a chirurgický zákrok: 168 300,– CZK
  • repatriace do ČR sanitkou*: 29 000,– CZK
  • Celkem za léčebné výlohy: 371 300,– CZK

* vzhledem k povaze zranění nebylo možné uskutečnit návrat do České republiky původně plánovaným způsobem.


Dvaaosmdesátiletý snowboardista

  • náhrada škody na vybavení: 15 500,– CZK
  • náklady na ošetření a léčbu: 270 000,– CZK
  • bolestné a psychická újma: 250 000,– CZK
  • Celková kompenzace způsobené škody: 535 500 CZK.

Celkové náklady, pokud by pan Pavel nebyl pojištěn -  906 800,– CZK

Kolik hradil ve skutečnosti pan Pavel: Pojištění léčebných výloh = od 15,– CZK/den + pojištění odpovědnosti za škodu 5,– CZK/den = celkem 160 Kč

Lyzovani2


Řada lidí si myslí, že po vstupu České republiky do EU už cestovní pojištění například do lyžařských center v Alpách nepotřebuje. „Se vstupem do Evropské unie získali čeští občané na území členských států EU a Švýcarska, Islandu, Norska a Lichtenštejnska nárok na zdravotní péči na účet své zdravotní pojišťovny, a to za stejných podmínek jako místní občané (na základě Evropského průkazu zdravotního pojištění). Málokdo z nich si ale uvědomuje, že v případě nehody v zahraničí to jako ochrana zdaleka nemusí stačit,“ vysvětlil Janouch.

Komerční cestovní pojištění, konkrétně pojištění léčebných výloh, zajišťuje ochranu i v případech, na které veřejné zdravotní pojištění nepamatuje. „Nárok na zdravotní péči za stejných podmínek jako pro místní občany znamená, že si český občan bude muset zaplatit stejnou spoluúčast jako místní občané a že zdravotní péči bude muset čerpat v zařízeních financovaných z veřejných zdrojů. V zařízeních, která nejsou financována z veřejných zdrojů, si bude muset ve většině případů zaplatit celou péči sám,“ doplnil Janouch.

Lyzovani3

Komerční pojištění léčebných výloh zároveň kryje i náklady na převoz pojištěného do zdravotnického zařízení případně na převoz pojištěného do České republiky, pokud ze zdravotních důvodů nemůže využít původně plánovaný způsob dopravy. Tyto náklady si jinak musí turista zaplatit sám. Navíc lze k pojištění léčebných výloh sjednat například i pojištění odpovědnost za škodu na majetku či zdraví. Škody způsobené na majetku nebo zdraví jiné osoby se mohou vyšplhat do statisícových částek.

Velmi podstatnou výhodou pojištění léčebných výloh je také to, že nabízí non-stop asistenční službu, která poskytuje pomoc osobám, které se při pobytu v zahraničí dostanou do nesnází.
Sjednání cestovního pojištění přitom stojí na běžnou cestu do zahraničí (3 až 5 dní) jen několik desítek korun. „Velká část zahraničních cest je v zimě spojena s provozováním zimních sportů jako je např. lyžování a snowboarding. Pokud se jedná o tyto aktivity provozované na vyznačených sjezdovkách, lze si u ČSOB Pojišťovny sjednat pojištění léčebných výloh za standardní cenu, tzn. bez příplatku za provozování zimních sportů,“ uzavřel Janouch.

 

(red), ilustrační foto: Aleš Vítek


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci