Umístění: Společnost Zajímavosti Ořešín o víkendu oslaví 740 let od první písemné zmínky

Ořešín o víkendu oslaví 740 let od první písemné zmínky

Brno, 12. června 2015 - Lidé z jedné z nejmenších brněnských městských částí Ořešín budou o následujícím víkendu slavit. Ve dnech 12.-13. června se tam uskuteční každoroční slavnosti Ořešínské léto, které jsou letos spojeny s oslavami 740. výročí od první písemné zmínky o Ořešíně.

oresin 740 let

 

Slavnosti budou zahájeny v pátek 12. června v 17.30 hodin děkovnou bohoslužbou ve sportovním areálu na Příhoně. Po ní bude následovat koncert k 740. výročí Ořešína.

I na víkend je pak připraven rozmanitý program pro malé i velké i bohaté občerstvení. Sportovci se vydají na běžecký závod okolo Ořešína nebo si zahrají nohejbal, sousedé opět pořádají jarmark a hospodáři i hospodyně budou soutěžit o nejlepší ořechovici a sladké nebo slané výrobky z ořechů. Na programu je i soutěž v řezání pilou, divadlo a taneční zábava.

První písemná sbírka o osadě Ořešín pochází z 5. června 1275. Souvisí s nájemní smlouvou, kterou uzavřel tehdejší zábrdovický opat Theodorcius s panem Bambo, oblíbeným a věrným prokurátorem moravského zemského komořího Černína z Popovic. Na základě této smlouvy byl klášterní statek Horus (Ořešín) přenechán se všemi právy a užitky zmíněnému prokurátoru Bambovi. Tento dokument je k nahlédnutí na úřadu městské části Ořešín. Originál je uložen v Moravském zemském archivu v Brně.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci