Umístění: Společnost Zajímavosti Podvodníky zaměřené na seniory zadrželi kriminalisté. Kraj podporuje osvětu

Podvodníky zaměřené na seniory zadrželi kriminalisté. Kraj podporuje osvětu

Brno, 24. dubna 2022 - Seniorům slibovali zhodnocení úspor prostřednictvím investic, pod záminkou pomoci a poradenství od nich vylákali přes 234 milionů korun. Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu zadrželi osm podezřelých lidí z Brněnska, kteří působili pod společností RAMFIN – dříve známou jako Senior Safe. Čtyři z nich obvinili z trestného činu podvodu.

podvodnik pouta ruce pouta

 

Jihomoravský kraj s organizací Senior Safe nikdy nespolupracoval, před jejími praktikami ale v minulých letech opakovaně varoval. „Zneužívat důvěřivosti, nedostatečné znalosti legislativy a často i osamělosti seniorů a seniorek si zaslouží nejen opovržení, ale také adekvátní tresty. Jak kraj, tak obecně jako společnost musíme udělat maximum, abychom zajistili větší bezpečí pro seniory. Sama jsem pomáhala podvedeným seniorům a vím, že nejlepší prevencí proti podobným praktikám je trpělivá a dobře komunikovaná osvěta napříč generacemi,“ uvedla radní pro sociální a rodinnou politiku JMK Jana Leitnerová.

Pro seniory nabízí Jihomoravský kraj službu Senior Pas. Slevovou kartu (zdarma) určenou pro lidi starší 55 let vlastní aktuálně přibližně 170 tisíc Jihomoravanů. Využít ji mohou při různých nákupech či službách. Kromě systému slev mají k dispozici i bezplatnou poradenskou linku. Senioři se operátorů dotazují například na závěti, nájemní smlouvy a podobná témata.

Poradnu najdou také na Senior pointech – kontaktních místech v okresních městech, kde jim vyškolené osoby poskytují třeba sociálně-právní a spotřebitelskou poradnu, informace z oblasti bezpečnosti, prevence a sociální oblasti či nabídku volnočasových aktivit. Služby jsou zdarma, například v Brně na Mendlově náměstí je navštíví zhruba 350 seniorů za měsíc.

Kraj podporuje i řadu projektů zaměřených na bezpečnost seniorů. Třeba Senior akademii Městské policie Brno – dlouhodobé vzdělávání v oblasti prevence kriminality, základů práva, první pomoci či finanční gramotnosti. O dotace na podobně zaměřené osvětově-vzdělávací programy můžou žádat i obce. Individuální dotaci získal také třeba projekt Spokojený senior – aktivní senior 21. století. Pro tísňové situace je pak určená seniorská obálka I.C.E. karta, kterou při ohrožení zdraví či života najdou záchranné složky uloženou na viditelném místě – dveřích lednice nebo vnitřní straně vchodových dveří.

Zdroj: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci