Umístění: Společnost Zajímavosti Povodí Moravy zatím varuje před zamrzlými nádržemi na jihu Moravy

Povodí Moravy zatím varuje před zamrzlými nádržemi na jihu Moravy

Brno, 5. února 2012 (MEDIAFAX) - Přestože led na nádržích a řekách na jihu Moravy díky mrazům sílí, Povodí Moravy před vstupem na zamrzlou plochu varuje. Sdělila to mluvčí společnosti Veronika Slámová.

brusleni2-250

 

Tloušťka ledu na řekách a vodních nádržích ve správě Povodí Moravy se pohybuje v rozmezí od pěti do 20 centimetrů. Síla ledu je ale podle Slámové na mnoha místech proměnlivá a není tak bezpečná.

"Lidé by se měli hlavně vyhnout místům, kde proudí pod ledem voda. V důsledku kolísání hladiny v nádržích a řekách může docházet k vytváření vzduchových kapes. V těchto místech pak hrozí prolomení i při poměrně malém zatížení. I za předpokladu dalšího zesilování ledové celiny upozorňujeme, že vstup na zamrzlé plochy toků a vodních nádrží je vždy pouze na vlastní nebezpečí," řekl vedoucí vodohospodářského dispečinku Marek Viskot.

Nebezpečí vylití vody z břehů vodních toků podle Viskota zatím nehrozí. "Zvýšené riziko nastane ve chvíli tání sněhu a pohybu ledových ker," dodal Viskot.

Podle posledního měření, které se vždy provádí jen na jednom místě, se například tloušťka ledu na vodní nádrži Nové Mlýny pohybuje od šesti do devíti centimetrů. Vodní nádrž Brno hlásí tloušťku ledu kolem devíti centimetrů, Vír asi 12 centimetrů, Letovice 18 centimetrů a Bystřička 24 centimetrů.

Irena Frolová

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci