„Všechny vysílače velkého výkonu jsou již vypnuté, oprávnění k analogovému vysílání má však dosud několik vysílačů malého výkonu. Vysílat mohou nejdéle do 30. 6. 2012,“ uvedl předseda NKS Zdeněk Duspiva. Ten vysvětlil, že rozložení termínů vypínání do několika let bylo nutné kvůli nedostatečnému počtu volných frekvencí pro celoplošné spuštění digitálního vysílání.
„Proces digitalizace televizního vysílání v ČR byl zcela bezprecedentní, vycházel z mnoha mimořádně komplikovaných vstupních podmínek a vyžadoval koordinaci mnoha zainteresovaných subjektů,“ vysvětlil Duspiva.
Podle vyjádření NKS pomohla bezproblémovému průběhu digitalizace především dlouhodobá informační kampaň, díky které přešlo 94 procent obyvatel na digitální vysílání ještě před termínem vypnutí zemského analogového televizního vysílání.
Díky procesu digitalizace došlo k výraznému nárůstu počtu televizních programů, zvýšení kvality televizního vysílání, zlepšení pokrytí televizním signálem a k uvolnění kmitočtů, které v budoucnu umožní rozvoj mobilních služeb a vysokorychlostního internetu.
Oproti původním čtyřem celoplošným televizním programům mohou lidé nyní z pozemních vysílačů přijímat tři celoplošné digitální multiplexy, v rámci kterých je vysíláno více než 10 televizních programů, další jsou vysílány regionálně. V Praze, Brně a Ostravě je navíc k dispozici čtvrtý multiplex s vysíláním ve vysokém rozlišení, které se v současnosti rozšiřuje o další lokality.
„Všechny televizní stanice si, co se týče pokrytí, výrazně polepšily. Multiplex 1 pokrývá 99,9 procenta obyvatel, multiplex 2 pokrývá 98,8 procenta obyvatel a multiplex 3 o něco méně, tedy 96,3 procenta obyvatel,“ popisuje tiskový mluvčí projektu digitalizace televizního vysílání Tadeáš Novák s tím, že spolu s koncem procesu digitalizace skončí i činnost NKS, která měla celý přechod z analogu na starosti.
„Z pozice předsedy NKS bych označil celý proces digitalizace televizního vysílání za více než úspěšný. Podařilo se zajistit velmi vysokou informovanost obyvatel dodržet termíny dané technickým plánem přechodu a zároveň ušetřit velkou část prostředků, které byly na informační kampaň původně schváleny,“ shrnuje proces digitalizace Duspiva.
Národní koordinační skupiny je centrálním koordinačním orgánem, jehož zřízení schválila vláda ČR z důvodu potřeby koordinovat celý proces přechodu na digitální vysílání s přesahem do mnoha resortů a oblastí. NKS realizuje informační kampaň, jejímiž hlavními pilíři jsou bezplatná infolinka 800 90 60 30 a webové stránky www.digitalne.tv.