Před zahájením samotných oprav přehrady však musejí rybáři z Povodí Moravy spolu s kolegy z Moravského rybářského svazu odlovit ryby a odvézt je do nedaleké Výrovické přehrady. "Začali s tím hned v osm hodin ráno. Po tomto záchranném transferu začne obec Jevišovice těžit sedimenty ze dna vypuštěné nádrže," řekla Slámová.
Jevišovická přehrada by měla být po zásahu dělníků opět čistá. Město Jevišovice totiž získalo dotaci ve výši 17,5 milionů korun na odtěžení sedimentů a opravy břehů.
Vodní dílo je nejstarší přehradní nádrží na Moravě. Vodohospodáři přehradu vystavěli v letech 1894-97 na ochranu proti záplavám a jako zásobárnu vody pro cukrovar v Hrušovanech nad Jevišovkou. Zděná hráz je vysoká 25,5 metru a dlouhá 122 m, vodní plocha měří 14,5 hektaru. Vzhledem k době a způsobu výstavby se stala objektem středoevropského významu a úřady ji vyhlásily technickou památkou. Přehrada ovšem podle Slámové v současnosti zdaleka nepřipomíná kdysi krásnou vodní nádrž, která podle pamětníků vybízela ke koupání a relaxaci.
Zahájení záchranných prací mělo jedinou podmínku - ministerstvo zemědělství totiž přispělo na vyčištění nádrže částkou 17,5 milionů korun, tedy 70 procenty z předpokládaného rozpočtu. Další peníze muselo zajistit vedení města Jevišovice. To se během letošního roku dohodlo s vedením Povodí Moravy na tom, že podnik vykoná stavební práce v hodnotě dvou milionů korun v letošním roce a dalších dvou milionech korun v příštím roce.
Podle Slámové začnou po odlovu ryb dělníci čistit přehradu podobně jako nádrže v Luhačovicích na Zlínsku či Plumlově na Prostějovsku. "Stroje vyvezou sedimenty z celého dna nádrže. Odtěženo tak bude asi 29 430 kubíků nánosů," řekla Slámová.
"Vytěžený materiál necháme odvézt do vzdálenosti asi dvou až pěti kilometrů. Rozprostřeme jej na zemědělské pozemky v malých vrstvách do deseti centimetrů, zavápníme a následně rozoráme," doplnil starosta Jevišovic Pavel Málek.
Kromě čisté vody bez sinic by měli lidé po ukončení stavebních prací zaznamenat i další změny. Novou podobu získají také břehy přehrady, které jsou v současné době poničeny. "Opravu nutně potřebuje hlavně pravý břeh u hráze, kde je situace nejhorší. Břeh v délce 145 metrů stabilizujeme kamennou rovnaninou. Pak břehy osázíme novou trávou," řekl generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.
Jevišovická přehrada dozná podle vodohospodářů i dalších změn, které budou sice skryty pod vodou, ale zato zvýší bezpečnost díla. Pracovníci Povodí Moravy se pustí do částečného opravení hráze, vyčistí spodní výpusti a bezpečnostní přelivu. "Jedná se o drobné nevyhnutné opravy spočívající v přespárování kamenného zdiva a vyspravení porušených části betonových konstrukcí," doplnil generální ředitel.
Součástí stavby bude také obnovení několika mělkých vodních tůní v údolní nivě přítoku. "V délce 205 metrů provedeme částečnou revitalizace toku. Ta spočívá v obnově části původních meandrů a v rozvolnění koryta toku vložením dřevěných prahů. Tím, že dorovnáme kamenné přehrážky, obnovíme také průtočnou Weissovu tůň," dodal starosta Málek. Hladina opravené přehrady by podle něj měla být dokonale čistá již příští rok.