Umístění: Společnost Zajímavosti Soutěž opět hledá budovy i projekty v zástavbě odolávající horku i suchu

Soutěž opět hledá budovy i projekty v zástavbě odolávající horku i suchu

Brno, 15. března 2023 – Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting pořádá již 5. ročník soutěže Adapterra Awards. Letos kromě jiného ve spolupráci s Jihomoravským krajem ocení i projekty bojující proti přehřívání budov i měst v letních vedrech, suchu i důsledkům přívalových dešťů v zastavěném území jihomoravských obcí. Již realizované projekty se mohou přihlásit do 31. března na webu adapterraawards.cz.

mokrad jezirko budovy

 

V minulosti kraj v soutěži reprezentovalo například loftové bydlení DADA Distrikt, Plusový dům Chimney, Park pod plachtami v brněnském Novém Lískovci, průmyslové budovy v areálu slavkovské firmy LIKO-S, areál SVATOPETRSKA, znovuoživení Staré Ponávky v jeho blízkosti či budova MŠ a ZŠ v Ostopovicích.

„I umírněnější scénáře vývoje klimatické změny hovoří o tom, že bychom v budoucnu měli počítat s častějším výskytem vln veder či nerovnoměrnou distribucí srážek během roku, kdy dlouhá období bez srážek vystřídají nárazové přívalové srážky. Je tedy na místě města a obce na jižní Moravě, která patří k nejteplejším oblastem v republice, na nové podmínky připravit, adaptovat,” říká koordinátorka soutěže Andrea Křivánková z Nadace Partnerství. Dodává, že právě Jihomoravském kraji v tomto ohledu každoročně vzniká množství zajímavých projektů a patří vedle Prahy v oblasti adaptací k nejprogresivnějším regionům.

„S Nadací Partnerství spolupracujeme při vyhlašování krajské Ceny za krajinu a jsem rád, že se podařilo domluvit i regionální cenu v rámci Adapterra Awards, která ocení nejlepší projekty přímo v zastavěných oblastech na jižní Moravě. Na náš kraj dopadá dlouhodobé sucho nejvíce, proto chceme ocenit všechny projekty, které s touto situací bojují,“ konstatuje hejtman Jan Grolich. „Velmi si této spolupráce cením. Nadace Partnerství je pro nás silný partner a silné spojenectví dokáže měnit věci k lepšímu. Ocenění pro nejlepší projekty v oblasti adaptačních opatření na změnu klimatu tak získá další dynamiku. Krajina, ve které žijeme a kde jsme jen hosty, si to zaslouží,“ dodává náměstek hejtmana Lukáš Dubec.

Celostátní kolo soutěže Adapterra Awards se dělí do 5 hlavních kategorií: Volná krajina, Zastavěná území, Náš domov, Pracovní prostředí a Cena sympatie. Z došlých přihlášek vybírá finalisty i vítězné projekty prvních čtyř uvedených kategorií odborná porota. Vítězové získávají finanční odměnu či věcnou cenu od partnerů soutěže – společnosti Nestlé (100 tisíc Kč), Českomoravský cement (50 tisíc Kč), SOLSOL (fotovoltaický set v hodnotě 50 tisíc Kč) a IVT Tepelná čerpadla (tepelné čerpadlo vzduch/vzduch v hodnotě 90 tisíc Kč). O Ceně sympatie rozhoduje od 1. srpna do 15. října veřejnost prostřednictvím online hlasování na webu soutěže. Vítěze internetového hlasování ocení společnost Delloitte finanční odměnou ve výši 50 tisíc Kč.

Regionální Cena Jihomoravského kraje v soutěži Adapterra Awards pak oproti celostátnímu kolu z došlých přihlášek vybere pouze vítěze mezi adaptační projekty v zastavěném území – tedy mezi domy, budovami, firemními areály, parky, ulicemi či jinými veřejnými prostranstvími. Projekt byl podpořen grantem z Norských fondů.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci