Umístění: Společnost Zajímavosti Specialisté ošetřili 45 stromů historické aleje v Lednicko-valtickém areálu

Specialisté ošetřili 45 stromů historické aleje v Lednicko-valtickém areálu

Valtice, 28. února 2018 – Suché větve v korunách nebo téměř uschlé stromy. Nahnilé kmeny či dutiny. Přerostlé, těžké větve, které mohly stromy rozlomit. Tak vypadala dřezovcová alej na frekventovaném místě Lednicko-valtického areálu před tím, než ji ošetřili arboristé specializovaní také na rizikové kácení. Celkem 45 stromů u zámečku Tři Grácie a Nového Dvora nechal od 19. do 26. Února ošetřit podnik Lesy České republiky. Odborníci stromy prořezali a ořezali, žádný z nich se nemusel kácet. Exotické dřezovce trojtrnné vysazené lichtenštejnskými zahradníky chřadly kvůli dlouhodobému suchu i vysokému věku a ohrožovaly bezpečnost lidí.

arboriste lednickovalticky areal lesy cr

 

Nezbytné řezy provedli obbornícki poté, co se dostali do korun pomocí lan a lezeckých technik. Dbali na to, aby nepoškodili větve, které měly na stromech zůstat.

„Několik stromů ošetřili z vysokozdvižné plošiny, protože se na ně nedalo bezpečně vylézt,“ uvedl Jan Dovrtěl z Lesního závodu Židlochovice a pokračoval: „Chtěli jsme stihnout práce před začátkem vegetačního období, proto měli arboristé velmi obtížné podmínky. Bylo opravdu chladno a navíc museli dávat pozor na ostré trny dřezovců. Tyto dřeviny mají také poměrně křehké dřevo, takže bezpečný nebyl ani pohyb v korunách“.

Vzhledem k frekvenci návštěvníků a nebezpečí, které hrozilo rozlomením stromů nebo pádem velkých větví, byl ořez nutností. Dřezovce ale snáší silnější řez poměrně dobře a rychle regenerují. Včasným zkrácením větví se stromy odlehčily a nerozlomily se, takže lesníci tímto zásahem prodloužili jejich životnost. „Arboristické práce skončily, zbývá jen uklidit větve od cesty,“ dodal Dovrtěl.

Foto: Lesy ČR


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci