Umístění: Společnost Zajímavosti Spojuje kostelík s hradem Veveří tajná chodba?

Spojuje kostelík s hradem Veveří tajná chodba?

Brno, 16. prosince 2011 - Existuje tajné podzemní spojení kostelíka Nanebevzetí Panny Marie s hradem Veveří? A nachází se těsně za kostelíkem tři hrobová místa? Právě tuto otázku měl definitivně zodpovědět geofyzikální průzkum.

Veveri-kostelik-hrad2-250

 


Místo jasných odpovědí ovšem odborníci i po provedení geofyzikálního výzkumu a jeho doplnění další geofyzikální metodou, které proběhly na sklonku letošního roku, stále tápou! Přestože předpokládané hrobky z vnější strany severní stěny kaple odborníci s velkou pravděpodobností potvrdili, hlavou jim vrtá liniová anomálie, kterou zatím neumí vysvětlit…

Cílem výzkumu je vyvrátit fámy o tom, že v kostelíku měl být vstup do tajemného podzemí hradu Veveří. Pamětníci, kteří byli v 70. letech zpovídáni skupinou badatelů, totiž tvrdili, že jako kluci vlezli kostelíkem do podzemní chodby. Toto nijak nepotvrzené a možná několikrát zkreslené podání ovšem nebylo do současnosti nijak ověřeno. Podrobný geofyzikální průzkum by tam měl být definitivní tečkou za všemi dohady.     

Hrobky potvrzeny, ovšem chodba…  
Vyhodnocení hned prvního měření přineslo senzační výsledky – potvrdilo, že za kostelíkem se opravdu s nejvyšší pravděpodobností nalézají tři hrobky! „Hrobová místa se za kostelíkem asi nacházejí, to vycházelo pěkně už při měření v terénu a potvrdily to jak podélné, tak i příčné profily. Nehluboko pod terénem jsou oranžovou linií vyznačeny místa třech hrobů s možným zaklenutým prostorem,“ vysvětluje geoložka Pavlína Valová ze společnosti Geodrill, která na měření dohlížela, nad jedním z výsledných radarogramů.  

kostelik-veveri1-600

Velkou záhadou je ovšem anomálie, která se pod zemí táhne od zdi v blízkosti vstupu do kostelíka směrem k silnici vedoucí k hradu Veveří. „U této anomálie, která s největší pravděpodobností bude pokračovat i před zdí kostelíka, zatím nevíme, co znamená. Navíc byla změřena na mezi hloubkového dosahu radaru. Může to být geologická anomálie, může to být chodba – kdo ví,“ říká Valová. „Pokud se neověří jinou metodou, nemůžeme tvrdit nic konkrétního,“ dodává Valová s tím, že možnost definitivního potvrzení či vyvrácení je stále otevřená. 

radarogram_1-600

Proto se geofyzici na konci listopadu na místo vydali podruhé ověřit anomálii jiným způsobem. Metoda vertikálního elektrického sondování však nepřinesla žádný posun. Anomálii v menším rozsahu opět zachytila, ale nebylo možné určit co ji způsobuje. „Samotného by mě zajímalo, co tady pod zemí je!“ kroutil hlavou jeden z geofyziků nad zjištěnými výsledky.

kostelik468

Odborníci se každopádně na místo ještě vrátí – a třeba bude platit ono příslovečné „do třetice všeho dobrého“. O tajemném veverském podzemí v budoucnu rozhodně ještě uslyšíme, ať už se legenda o chodbě potvrdí, zůstane stále otevřená nebo naopak milovníci tajemna o jednu legendu přijdou…       

tof, foto: Kryštof Turek

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci