Umístění: Společnost Zajímavosti Stromem roku mohou být i dva finalisté z jižní Moravy

Stromem roku mohou být i dva finalisté z jižní Moravy

Brno, 27. července 2023 - Všelidové hlasování o nejzajímavější strom České republiky právě odstartovalo. Ve 22. ročníku ankety Strom roku se letos utká deset finalistů, pro které budou moci lidé hlasovat v nezpoplatněném hlasování až do začátku října. Z Jihomoravského kraje si na ocenění brousí větve hned dva kandidáti: Lípa na školní zahradě a Šťastná katalpa. Výběr vítěze nově probíhá výhradně elektronicky, kdy lze z jedné e-mailové adresy hlasovat pro jeden strom. Své favority mohou lidé vybírat na webu stromroku.cz. Populární anketu pořádá Nadace Partnerství, generálním partnerem je minerální voda Ondrášovka.

stastna katalpa strom roku finalista

 

„Hlasování začíná v pondělí 24. července v 8 hodin ráno a končí 8. října o půlnoci. Pro letošní ročník jsme připravili hned tři novinky: vyškrtli jsme zpoplatněné hlasování, abychom anketu otevřeli skutečně všem lidem, kteří chtějí podpořit české přírodní klenoty. Nyní komukoliv stačí jen potvrdit svůj hlas v e-mailu. Počet finalistů jsme snížili na deset, abychom byli schopni nabídnout komunitám okolo stromů maximum pozornosti, kterou si jejich soutěžící zaslouží. A v neposlední řadě jsme přidali nový koncept takzvaného superfinále, kdy v posledním týdnu hlasování zůstane v souboji o titul již jen polovina stromů: tedy pět,“ shrnuje koordinátorka ankety Kateřina Bolečková z Nadace Partnerství.

Jihomoravané mají v anketě dvě želízka v ohni. Prvním je Lípa na školní zahradě ze Sulíkova na Blanensku. Lípa byla svědkem radostí, ale také bojů a strachu z válek. Pamatuje děti italských uprchlíků i romské chlapce, kteří jednoho dne nepřišli do školy, protože byli odvezeni do koncentračního tábora. Dnes, po vzoru svých předků, místní nabídli ve škole útočiště pro ukrajinský lid. Lípa je symbolem svobody a připomínkou, že dobro nakonec vždycky zvítězí.

Druhým želízkem je Šťastná katalpa z Brna. Vzácná katalpa poutá pozornost návštěvníků v samotném srdci zahrady prvorepublikové vily Stiassni v moravské metropoli. Houževnatý strom má obdivuhodnou schopnost regenerace, přežil vyvrácení větrem i několik stavebních úprav ve svém okolí. Jakoby tak sám na sobě odrážel tragické události 20. století a osud židovské rodiny původních majitelů vily.

„Jako dlouholetý a hrdý partner ankety Strom roku máme radost, že i letošní finalisté ankety Stromu roku mají za sebou opravdu inspirativní příběhy. Chceme, aby se s nimi mohlo seznámit co nejvíce lidí, a proto jsme se rozhodli natočit, stejně jako loni, sérii pořadů o jednotlivých stromech. Moderátorem těchto pořadů bude náš oblíbený Vladimír Kořen. První je už zveřejněn na našem Youtube kanále Ondrášovky. Držíme finalistům palce a těšíme se na vaše hlasy!“ dodává Kateřina Ceralová, senior brand managerka Ondrášovky.

Kdo získá titul Strom roku 2023, odborné ošetření a postup do evropského kola soutěže odhalí Nadace Partnerství 24. října, již tradičně na brněnské Hvězdárně a planetáriu.

Foto: Nadace Partnerství, Tomáš Kalous


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci