Umístění: Společnost Zajímavosti Švýcaři představují svůj úspěšný turistický projekt Schweizmobil

Švýcaři představují svůj úspěšný turistický projekt Schweizmobil

Brno, 22. listopadu 2010 – SchweizMobil, jeden z nejúspěšnějších švýcarských turistických produktů za poslední půlstoletí komplexně podporuje cyklo, in-line, pěší i vodní turistiku. Inspiroval se jím i projekt Česko jede. Nadace Partnerství organizuje v těchto dnech v Praze, Brně a Olomouci semináře, na kterých švýcarští odborníci projekt Schweizmobil představí odborné veřejnosti. Akce se uskuteční díky Programu česko-švýcarské spolupráce.

schweizmobil250

 


Myšlenka Schweizmobilu vyznačit vybrané turistické trasy tak, aby vznikla jedna síť komplexně propojující všechny formy měkké turistiky s veřejnou dopravou, vznikla ve Švýcarsku přibližně před osmi lety. „Kouzlo systému spočívá v tom, že celá síť tras stojí na uzlových bodech, z nichž turista může pokračovat dále pěšky, na kole, po vodě nebo na in-line bruslích. Uzlové body jednotlivých tras byly vybírány s cílem naplnit několik kritérií: především služby ubytovatelů, možnost půjčení kol nebo dopravu vlakem,“ uvádí Daniel Mourek z Nadace Partnerství. Iniciativa ze strany Nadace SchweizMobil získala podporu jak národní turistické centrály Schweiz Tourismus, tak všech dalších úrovní švýcarské správy – regionální i lokální. Na projektu Schweizmobil se tak efektivně podílí všechny organizace podporující cestovní ruch ve Švýcarsku, přičemž koordinační roli hraje právě Nadace Schweizmobil.

Aktivní turistika ve Švýcarsku se před zavedením systému SchweizMobilu nacházela v podobně nepřehledné situaci, jaká je v současné době u nás. „Sítě stezek pro pěší a cyklisty, nemluvě o vodáckých trasách jsou v Česku nepropojené a navíc jsou značené různými systémy, často bez návaznosti na ubytovací služby. Švýcarský model nám pomohl udělat si jasnější představu o tom, co vše je třeba u nás pro rozvoj především cykloturistiky udělat. Dílčí věci ze švýcarského modelu chceme využít společně s partnery v projektu Česko jede,“ říká Daniel Mourek z Nadace Partnerství.

Na seminářích, které se uskuteční 23. listopadu v Praze a 24. listopadu v Olomouci a v Brně, vystoupí kromě zástupců Nadace SchweizMobil, Markuse Capironeho a Lukase Stadtherra, také odborníci z Ministerstva dopravy, Nadace Partnerství, Centra dopravního výzkumu nebo iniciativy Auto-mat.

Kateřina Urbanová, foto: Stiftung SchweizMobil

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci