Umístění: Společnost Zajímavosti Titul Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje má dva nové držitele

Titul Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje má dva nové držitele

Brno, 28. června 2024 – Paní Ludmila Farkašová z Hroznové Lhoty a pan Milan Michna z Brna – uznávané osobnosti tradičního řemesla a noví držitelé prestižního ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje za rok 2024.

foto jmk

 

Titul Mistra tradiční rukodělné výroby, který je každoročně udělován Radou Jihomoravského kraje, vznikl jako forma veřejného uznání a podpory osobám, které dokonale ovládají znalosti a dovednosti tradiční rukodělné výroby, účinně a kvalifikovaně je prezentují a udržují je při životě pro další generace. Uděluje se pouze v oborech tradiční rukodělné výroby, které jsou zásadním způsobem ohroženy nebo kterým zánik hrozí. Titul je spojen s finančním darem Jihomoravského kraje, který v letošním roce činí 20 000 Kč, a také s udělením pamětní bronzové plakety z dílny akademického sochaře Miroslava Kováříka.

Ludmila Farkašová se celoživotně věnuje různým technikám výšivky, zejména technice „na počítanou nit“ a „výřezové výšivce“, ke kterým ji už v dětství přivedla její maminka. Na řemeslo se plně zaměřila až po svatbě, při výchově čtyř synů. Práce a dovednosti paní Farkašové v oblasti vyšívání jsou nesporně cenné pro budoucí generace, které se můžou učit z jejích zkušeností a znalostí. „Příběh této vyšívačky představuje krásný příklad toho, jak může jednotlivec obohatit společnost a zachovat kulturní dědictví. Její výšivka vyniká precizností v každém detailu. Schopnost a ochota předávat nastřádané vědomosti dalším lidem je neocenitelná, což dokládá i fakt, že od loňského roku je držitelkou titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje rovněž její žačka Šárka Hlahůlková,“ připojuje František Lukl, náměstek hejtmana pro oblast kultury a cestovního ruchu.

Milan Michna se k řemeslu dostal už v dětství, kdy navštěvoval dílnu kováře
v rodné Vrbici. Vyučil se v brněnské Zbrojovce, pracoval v kovodílnách Státního divadla v Brně. Dnes je Michnova rodinná kovárna v Horních Heršpicích místem, kde spolupracují tři generace kovářů: otec, syn, synovec a vnuk. „Inspirující příběh pana Michny, jeho cesta od dětství stráveného v kovárně až na pozici jedné z nejvýraznějších osobností v oboru kovářství je skutečně úchvatná. Jde o krásný příklad toho, že vášeň pro řemeslo může vést k vytvoření rodinné tradice, která přetrvává po generace. Jeho příspěvek k rozvoji kovářství a jeho úsilí o zachování tradičních technik jsou ovšem cenné nejen pro jeho rodinu, ale i pro celou komunitu,“ dodává František Lukl.

Slavnostní předávání ocenění se za účasti zástupců Jihomoravského kraje uskuteční v rámci Národopisného festivalu kyjovského Dolňácka v Miloticích v neděli 4. srpna 2024.

Zdroj a foto: JMK


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci