Umístění: Společnost Zajímavosti Tři projekty z jižní Moravy míří do finále soutěže #jaknaklima

Tři projekty z jižní Moravy míří do finále soutěže #jaknaklima

Brno, 16. září 2021 – Finalisté soutěže Adapterra Awards o nejlepší adaptační opatření na změnu klimatu se utkají o hlasy veřejnosti. Z osmnácti inspirativních projektů můžou lidé vybírat už jen měsíc, anketa o Cenu sympatie končí 15. října. Mezi nejlepší nápady se na jižní Moravě probojovaly hned tři projekty: ekofarma Petra Marady, lužní les na Dyji a škola v Ostopovicích. V soutěži od Nadace Partnerství veřejnost vybírá až dva české projekty a jeden rakouský.

klima such strom

Demonstrační ekofarma Petra Marady se zabývá malebnou krajinou Moravského Toskánska. Menší lány orné půdy se střídají s biokoridory, alejemi stromů, zatravněnými pruhy, mokřady a tůněmi s dalšími prvky na zadržení vody a rozčlenění zemědělské krajiny. Na proměně intenzivně obhospodařovaného území pracuje soukromý zemědělec a vysokoškolský pedagog Petr Marada od roku 2007. Krajině se tehdy rozhodl vrátit přirozenou strukturu, diverzitu a schopnost hospodařit s vodou.

„Cílem projektu bylo, je a bude adaptovat tuto krajinu na klimatickou změnu a vrátit do ní život. Významnou aktivitou je provádění mimoškolního odborného vzdělávání a informační činnost ve vybudovaném ekocentru a v podmínkách vlastní farmy,“ vysvětluje cíle projektu Petr Marada.

Nový lužní les poblíž Novosedel se zaměřuje na krajinu kolem Baštýnského potoka, kde se podařilo unifikovanou zemědělskou krajinu proměnit v lužní lokalitu s přírodě blízkým vodním tokem. Přesto, nebo právě proto, se v této lokalitě podařilo udržet potřebnou míru povodňové ochrany pro okolní obce.

Mateřská a základní škola v Ostopovicích je v mnoha ohledech centrem obce. Slouží jako zastíněné veřejné hřiště, přírodní zahrada, místo pro setkávání dalších organizací i pro vzdělávání dospělých. Areál, který je od roku 2010 postupně modernizován, je navíc maximálně energeticky úsporný. Mikroklima v okolí příznivě ovlivňuje zelená střecha školy, která slouží i jako venkovní učebna.

Fanoušci tohoto i dalších sedmnácti projektů mohou z jedné emailové adresy hlasovat na webu adapterraawards.cz. V posledním týdnu od 8. října bude navíc počet hlasů pro finalisty tajný. Vítěz veřejného hlasování i vítězové vybraní odbornou porotou soutěže si pak odnesou zážitky ze zahraničních exkurzí. Výherci vybraní odborníky navíc získají i finanční ocenění. Vítěz kategorie Volná krajina získá 100 000 Kč od hlavního partnera soutěže Nestlé Česko a vítěz v kategorii Zastavěná území 50 000 Kč od Plzeňského prazdroje. Výsledky Nadace Partnerství vyhlásí 4. listopadu během odborné konference o adaptačních opatřeních ve městech v pražském HubHub Paláci Ara.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript