Umístění: Společnost Zajímavosti Tři projekty za 76 milionů zlepší ochranu před povodněmi

Tři projekty za 76 milionů zlepší ochranu před povodněmi

Břeclavsko/Hodonínsko, 22. listopadu 2012 – Trojici nových projektů přeshraniční spolupráce na řece Moravě přijal k financování Evropský fond pro regionální rozvoj. Společná protipovodňová opatření přijdou celkem tři miliony eur (více než 76 miliónů Kč) a česká i slovenská strana se o náklady podělí rovným dílem.

Povoden

 

 

Cílem staveb je nejen zvýšení protipovodňové ochrany Jihomoravského a Trnavského kraje, azyl pro zvířata během povodní a nové rybí přechody, ale i upravené koruny hrází, které dobře poslouží jako cyklostezky po obou březích řeky Moravy od soutoku s Dyjí až po Hodonín.

„Evropská unie financuje projekt z 85 procent, pět procent bude uhrazeno ze státního rozpočtu ČR a zbylých deset procent z vlastních prostředků,“ vysvětlil generální ředitel státního podniku Povodí Moravy Radim Světlík. Schválené projekty dostaly názvy Soutok Moravy a Myjavy, Kopčany–Hodonín a Renaturalizace Moravy od Radějovky  po Myjavu.

Projekt Soutok Moravy a Myjavy počítá s  vytvořením azylů pro zvěř uvnitř poldru Soutok. Vyvýšená místa 1-2 metry nad dosavadním terénem na ploše půl hektaru vzniknou  na pozemcích Lesů ČR, s. p. a poslouží při povodních jako útočiště lesní zvěře a dalších vodou ohrožených živočichů. V rámci projektu Kopčany–Hodonín upraví Povodí Moravy, s.p. ve spolupráci se Slovenským vodohospodářským podnikem hráze a koryto řeky Moravy v úseku o délce zhruba 40 kilometrů. Odstraní mimo jiné betonové části nefunkčních vakových jezů, staré piloty pod mostem Lanžhot-Brodské a zbytky staré mostovky pod mostem Hodonín-Holíč.  Dosavadní nezpevněnou korunu levobřežní hráze nahradí stavbaři štěrkovou vrstvou s tzv. zakalením v třímetrové šířce.

„Tento povrch umožní především v povodňových situacích správci toku pohyb mechanizace a určitě potěší i cyklisty,” dodal ředitel pro správu povodí (Povodí Moravy, s.p.) Antonín Tůma. Kromě lepší protipovodňové ochrany Jihomoravského a Trnavského kraje je totiž cílem projektu zkvalitnění životního prostředí.

Projekt Renaturalizace Moravy od Radějovky po Myjavu přináší kromě již zmíněných protipovodňových opatření i studii renaturalizace celého příhraničního úseku Moravy včetně studie zprůchodnění toku pro vodní živočichy (rybí přechody). „Realizace je plánována od ledna 2013 do února 2015. S ohledem na hnízdění ptáků s prací ale reálně začneme až 16. srpna 2013,” uzavřel Antonín Tůma.

Zdroj: PMO


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci