Umístění: Společnost Zajímavosti Tříkráloví koledníci s požehnáním a pokladničkami opět přicházejí

Tříkráloví koledníci s požehnáním a pokladničkami opět přicházejí

Brno, 8. ledna 2023 - Tříkrálová sbírka 2023 je za dveřmi. Začátkem ledna se opět vydají do ulic skupinky koledníků, aby lidem roznášeli radostné poselství o narození Spasitele. Zpívají či recitují koledy, rozdávají drobné dárky, křídou píší nad dveře požehnání a do zapečetěných pokladniček vybírají peníze na pomoc lidem, kteří se ocitli v tíživé životní situaci. Do nejrozsáhlejší sbírkové akce v České republice se zapojí tisíce dobrovolníků. Navážou tak na starodávný lidový obyčej tříkrálové koledy.

charita ceska republika

 

Děti, mládež i dospělí koledníci převlečení za biblické tři krále dnes, stejně jako kdysi, šíří mezi lidmi poselství milosrdné lásky. Koledníci Tříkrálové sbírky prosí přitom o příspěvek do pokladničky pro lidi v nouzi. A zejména děti už se na koledu těší! Požehnání koledníkům letos udělil lanškrounský děkan P. Zbigniew Czendlik.

„Tříkrálová sbírka je též svátkem solidarity. Zprostředkovává mezigenerační setkávání a soudržnost. I během krátké chvíle umožňuje zažít pocit radosti a vzájemnosti, a právě to je, vedle přinášení Božího požehnání, jejím největším posláním a nejsilnějším poselstvím. Pro koledníky i dárce představuje unikátní příležitost k tomu začít nový rok dobrým skutkem,“ říká Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika, která sbírku tradičně organizuje.

Skupinky koledníků jsou vybaveny průkazem od pořádající Charity a zapečetěnou pokladničkou s charitním logem. Koledování tří králů s charitními pokladničkami v ulicích probíhá od 1. do 15. ledna. Možnost přispívat do Tříkrálové sbírky však mají lidé po celý rok.

„Tříkrálová sbírka je největší dobročinnou sbírkovou akcí v České republice. Do její organizace a průběhu koledování se každoročně zapojí více než 60 tisíc dobrovolníků, kteří do kasiček vyberou desítky milionů korun,“ říká Gabriela Víšová, hlavní koordinátorka sbírky. Tříkrálová sbírka se koná celostátně od roku 2001, nyní (2023) tedy již po třiadvacáté. V roce 2020 byl takto rozdělen 130 milionů, v „covidovém“ roce 2021 pak 81,5 milionů (což považujeme za velký úspěch). V roce 2022 činil výnos sbírky více než 141 milionů korun. Výsledky naleznete na webu Tříkrálové sbírky.

Kde peníze pomohou?
Výtěžek sbírky je rozdělen podle předem daného klíče, do regionů, kde byly peníze vykoledovány, se vrací téměř dvě třetiny (65 %) výtěžku. Ostatní peníze podpoří větší „nadregionální“ projekty, desetina výtěžku směřuje na pomoc do zahraničí a 5 % je zákonem stanovená režie sbírky.

Několik příkladů: Charita v Trutnově podpoří odbornou pomoc pro děti s traumatem, kterým pomáhá Centrum náhradní rodinné péče Maják. V Ostravě plánují rozšíření kapacity Charitního domu sv. Václava pro seniory. V Domově pokojného stáří Kamenná v Brně pořídí speciální koupací lůžko. Peníze půjdou také na konkrétní pomoc lidem prostřednictvím Charitní záchranné sítě. Charity Hranice plánuje finanční pomoc lidem v nouzi. Záměry jsou představeny na webu Tříkrálové sbírky.

Tříkrálový koncert v České televizi
V neděli 8. ledna od 18 hodin bude živě vysílat ČT 1 tradiční Tříkrálový koncert z Městského Divadla Brno. Koncert je poděkováním našim koledníkům, partnerům i všem dárcům a příznivcům. Koncertem tradičně provází Martina Kociánová a Jan Čenský. Koncert přináší živé hudební výstupy a také několik příkladů, jak peníze z Tříkrálové sbírky pomáhají. Uvidíme reportáže z domova pokojného stáří sv. Anny z jihočeských Sousedovic, ze stacionáře sv. Františka pro lidi s postižením v Rychnově nad Kněžnou a příklad, kdy výtěžek pomohl zaplatit asistentku chlapci po mozkové obrně.

Do Tříkrálové sbírky lze přispět následujícími způsoby:
- navštíví vás nebo potkáte naše malé tři krále a přispějete do pokladničky s logem Charity Česká republika,
- přispět lze i do statických pokladniček v kostelích, na úřadech, v obchodech,
- darovat lze prostřednictvím online koledy (do online kasičky lze přispívat po celý rok),
- můžete též poslat bezhotovostní na číslo účtu 66008822/0800 u České spořitelny, VS 777.

Můžete zaslat dárcovskou SMS: DMS KOLEDA 30 nebo DMS TRV KOLEDA 30; DMS KOLEDA 60 nebo DMS TRV KOLEDA 60 případně DMS KOLEDA 90 nebo DMS TRV KOLEDA 90, DMS KOLEDA 190 nebo DMS TRV KOLEDA 190 a to na číslo 87 777. Více na darcovskasms.cz

Zdroj a foto: Charita Česká republika


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci