"Pokud se v letošní sezoně chystáte na dovolenou na Jadran letecky, nezapomeňte na důležitou skutečnost, že vám nebude stačit jako doklad totožnosti občanský průkaz, ale musíte mít také platný cestovní pas. Vyplývá to z informací ministerstva zahraničních věcí a Inspektorátu cizinecké policie. Toto pravidlo bude striktně dodržováno od pondělí 22. srpna 2011," informuje cestovní kancelář na svém webu.
Nezletilí občané ČR, kteří jsou zapsaní v cestovním pase rodiče a cestují společně s ním, mohou vstupovat na území Chorvatska bez vlastního cestovního dokladu. Dítě zapsané do pasu rodiče před 1. zářím 2006 může takto cestovat do 15 let věku a dítě zapsané do pasu rodiče od 1. března 2008 může takto cestovat do deseti let věku (v období od 1. září 2006 do 29. února 2008 nebylo možné děti do pasu rodiče zapisovat - pozn. red.).
Ministerstvo vnitra České republiky přesto doporučuje, aby občan ČR mladší 15 let, který cestuje společně s rodičem, byl přesto vybaven svým vlastním cestovním dokladem (pasem).
Podle viceprezidenta Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomia Okamury za to může rozdílný výklad českého ministerstva zahraničních věcí a ministerstva vnitra. Česká republika totiž s Chorvatskem uzavřela dvoustrannou dohodu, že českým turistům stačí pro cesty do této přímořské země pouze občanský průkaz. České ministerstvo vnitra však platnost dohody pro cesty letadlem neuznává, policie tak od turistů mířících do této středozemní destinace požaduje předložení platného cestovního pasu.
"Je to nepochopitelný výklad naší, české policie. Považujeme to za naprostý nesmysl, který jen buzeruje lidi," ostře reagoval Okamura, podle kterého tak omezení není na chorvatské straně, ale na české. "Chorvatská strana s tím problém nemá, občanské průkazy normálně uznává. Pokud tak Čech letí do Chorvatska například z Německa, tak pas paradoxně vůbec nepotřebuje," dodal Okamura.
Spor české policie a cestovních kanceláří, který vznikl letos v červnu, kdy do Chorvatska opět začaly létat charterové lety, už poškodil desítky českých turistů. "Někteří čeští turisté byli vraceni z pražského letiště v Ruzyni českou policií právě kvůli tomu, že nemají cestovní pas, ale pouze občanský průkaz. Turistům proto prokazatelně vznikla škoda, protože jim propadla letenka. Lidé, kteří si řádně zaplatili zájezd, na něj nakonec neodletěli, protože jim to česká policie neumožnila. Kdo jim vzniklou škodu uhradí?," ptá se Okamura a poškozeným turistům radí, aby se bránili žalobou. "Ani státní úřady nemají jednotný výklad," poznamenal Okamura.
Chorvatsko patří z pohledu českých turistů k nejoblíbenějším. Jen v loňském roce ho navštívilo na 687 tisíc lidí. Naprostá většina do této přímořské země míří autem, letecky cestuje kolem pěti procent Čechů.