Umístění: Společnost Zajímavosti V Brně soutěžili policisté na koních

V Brně soutěžili policisté na koních

Brno, 8. června 2011 - I v letošním roce se v Brně v jezdeckém areálu Panská Lícha uskutečnil XIII. Ročník Grand Prix Policie ČR v jízdě na koni a XIV. ročník Mistrovství Policie ČR v jízdě na koni. 

Policie-na-konich-1

 
Dvoudenní program začal v pátek 27. května na brněnském Náměstí Svobody koncertem Hudby Hradní stráže a Policie České republiky; po něm následovalo slavnostní defilé jednotlivých ekip jezdců na koních. V sobotu 28. května se pak uskutečnily jezdecké závody. Účastníky, mezi kterými nechyběli policisté a strážníci nejen z České republiky, ale i jejich kolegové z Německa, Ruska, Polska či Maďarska, čekalo skokové derby i divácky atraktivní policejní parkur. Služební koně museli během této soutěžní disciplíny překonat mnoho překážek, které simulovaly reálné situace, se kterými se policisté na koních mohou setkat v rámci výkonu služby, například při demonstracích, apod.  

Loňské první místo obhájili jihomoravští policisté – vítězkou Grand Prix Policie ČR v jízdě na koni se stala nstržm. Renata Ostřanská na služebním koni Vizir. Druhé a třetí místo obsadili prap. Radek Šejstal a pprap. Martina Vysloužilová, oba zařazení na Krajském ředitelství policie Jihomoravského kraje.

Policie-na-konich-2

V České republice jsou v současné době tři jízdní policie – v Praze, Brně a Zlíně. Jízdní policie v Brně má dvanáct služebních koní plemene Český teplokrevník, o které se stará 14 policistů a 2 chovatelé. Policisté na koni se významnou měrou podílí na snížení trestné činnosti zejména v chatových, těžko přístupných terénech, ale také v lesoparcích ve městě Brně svou preventivní hlídkovou činností. Jízdní policie plní také úkoly bezpečnostního charakteru na rizikových fotbalových utkáních, demonstracích různých extremistických skupin a všude tam, kde je důvodné podezření, že může dojít k narušení veřejného pořádku a výtržnostem.

Výcvik služebních koní a policistů je nesmírně náročný a dá se shrnout do několika částí. Skládá se z drezurní přípravy, skokové přípravy a nácviku rušivých jevů. Jak ukázaly výsledky letošního jezdeckého mistrovství, důkladný výcvik se jihomoravským policistům vyplácí.

Autoři: ppor. Libor Blažek, mjr. Petra Vedrová, foto: PČR


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci