Strážnice, 7. listopadu 2023 - Nově vybudovanou expozici tvoří soubor několika objektů, mezi něž patří obytné stavení, mlýnice a valcha ze samoty Podhájské mlýny na Horňácku. Nová expozice vodního hospodářství je navržena tak, aby mohla návštěvníkům muzea v přírodě názorně demonstrovat využití vodní síly k pohonu různých průmyslových objektů. Součástí objektu mlýna je panelová výstava, doplněná předměty ve vitrínách, prezentující vývoj a historii mlynářství v oblasti jihovýchodní Moravy.
Již samotná realizace objektů Podhájského mlýna má značný edukační a vědecký potenciál. Zmíněné objekty jsou zbudovány za použití původních materiálů a technologií.
„Jedná se o oblast, které se Národní ústav dlouhodobě věnuje v rámci své výzkumné činnosti. Výsledky výzkumných projektů realizovaných Národním ústavem budou díky realizaci projektu uplatněny v praxi v podobě památkového postupu a certifikované metodiky pro ruční výrobu pálených cihel, tím bude dosaženo vysoké autenticity hliněných expozičních objektů reprezentujících stavební tradici nížinných a rovinných oblastí Moravy,“ doplnil ředitel Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici Martin Šimša.
Nová výstavba rozšíří dosavadní areál Vodních technických staveb o nové plně funkční objekty, v nichž návštěvník uvidí mletí obilí ve vodním mlýně a v objektu valchy zase zpracování vlněných materiálů plstěním a valchováním.
„V sezóně 2024 tak dojde k rozšíření prohlídkového okruhu, věnovaného lidské práci, který návštěvníky seznámí s prací sekerníků, řemeslníků, specializujících se na výrobu mlýnských kol a mlecího zařízení. Bezesporu tak dojde ke zvýšení atraktivity areálu a tím i návštěvnost celého Skanzenu Strážnice,“ uzavřel ředitel ústavu Šimša.
Projekt výstavby mlýna a valchy z Podhájských mlýnů byl realizován v rámci dotačního programu IROP, a to nákladem cca 60 mil korun. Investorem celé akce je Národní ústav lidové kultury, zřizovaný Ministerstvem kultury ČR. Generální dodavatelem je firma Archatt s.r.o. Brno.
Foto: Ingimage