Umístění: Společnost Zajímavosti Veřejnost ocenila Ořechov za to, jak se stará o okolní krajinu

Veřejnost ocenila Ořechov za to, jak se stará o okolní krajinu

Ořechov, 2. února 2022 - Mokřad na dolinách a polní cesty u Ořechova na Brněnsku. Přírodě blízká opatření, která nasbírala nejvíce bodů v SMS hlasování v soutěži Cena za krajinu 2021, a stala se tak výhercem Ceny veřejnosti. Získala 951 hlasů. Obec Ořechov založila mokřad na soutoku Tikovského potoka a Lejtné. Tvoří ho sedm tůní, které zachycují vodu, aby neodtékala pryč, a stovky keřů a stromů. V Ořechově přibyly i dvě polní cesty s alejí nebo přírodní pásy pro zasakování vody.

Pritok-do-mokradu orechov

Jako ocenění obdrží obec 50 tisíc korun. „Příroda pro nás byla vždy hlavní prioritou. S biokoridory a podobnými projekty jsme začali už před patnácti lety a navazujeme na naše předchůdce. Děláme vše, abychom zabránili pouštění dešťové vody do kanalizace a kvalitně s ní dál hospodařili. Chceme, aby se u nás všem, co tady bydlí, žilo dobře,“ prohlásil starosta Ořechova Tomáš Dudík.

Celkové vítěze soutěže Cena za krajinu a jejich projekty představí porotci v pátek 11. února 2022 v 9:30 hodin při slavnostním vyhlášení na Zámku Křtiny. Soutěž letos Jihomoravský kraj vyhlásil vůbec poprvé. „Lidé přihlásili 43 skvělých projektů – příkladů dobré praxe, za které moc děkujeme. Jižní Morava patří mezi nejsušší oblasti v celé zemi. Musíme s tím něco udělat, aby zůstala taková, jakou ji máme rádi,“ podotkl jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Cílem soutěže je ocenit a dále motivovat lidi, kteří aktivně přispívají k tomu, aby se dařilo lépe zadržovat vodu v jihomoravské krajině. Výhercům kraj přerozdělí celkem 230 tisíc korun. Letošní finálové projekty si můžou lidé prohlédnout na webu cenazakrajinu.cz.

Mokrady-Na-dolinach orechov

Foto: Cenazakrajinu.cz


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript