Umístění: Společnost Zajímavosti Voda v Brněnské přehradě je na prahu koupací sezóny kvalitní

Voda v Brněnské přehradě je na prahu koupací sezóny kvalitní

Brno, 15. června 2012 (MEDIAFAX) - Podle posledních červnových rozborů měření před začátkem plné koupací sezony je v Brněnské přehradě výskyt sinic hluboko pod hygienickou normou. V pátek to řekla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

koupani01-ok2_250

 

Zatímco hygienické hranice pro zákaz koupání uvádějí, že obsah sinic v mililitru vody nesmí překročit sto tisíc buněk, v nádrži jsou nyní pouze jeden až dva tisíce buněk sinic na jeden mililitr vody.

"Na čistotu vody má velký vliv provzdušňování hladiny věžemi, které jsme letos zahájili od prvního května. Koncentrace kyslíku metr nade dnem je teď v červnu jedenáct miligramů na litr vody," upřesnil generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík. Situace je příznivá, protože sinice, které u dna žijí potřebují vodu téměř bez kyslíku, tedy s obsahem méně než dvou miligramů plynu v litru vody.

V květnu rovněž začali vodohospodáři do přehrady dávkovat i síran železitý, který na přítoku sráží fosfor. Podle vodohospodáře Jana Morongy přiteče ročně do Brněnské přehrady 34 tun fosforu, z čehož více než 70 procent má původ na posledních třinácti kilometrech řeky Svratky. Neškodný síran železitý ale fosfor vysráží a hlavní živina pro sinice se tak do nádrže dostane jen v minimálním množství.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci