Umístění: Společnost Zajímavosti Vodohospodáři preventivně snižují hladinu vodních nádrží

Vodohospodáři preventivně snižují hladinu vodních nádrží

Brno, 5. dubna 2013 – Státní podnik Povodí Moravy zahájil v uplynulých dnech preventivní snižování hladin vybraných vodních nádrží, které má ve své správě. Vodohospodáři tak reagují na opakovaná sněžení a tím i nárůst zásoby vody ve sněhu.  I v případě rychlého tání jsou nyní nádrže v povodí řek Moravy a Dyje připraveny zachytit zvýšené průtoky. „Z nádrží jsme mírně zvýšili odtoky, které ale nepřekračují neškodné hodnoty,“ uvedl generální ředitel Povodí Moravy, s.p. Radim Světlík.

prehrada-hraz-koruna

 

Ujistil, že všechny retenční prostory na vodních dílech jsou v současnosti volné a pro zvýšení zadržovacích schopností nádrží se uvolňují i části zásobních prostorů. Ledové jevy se přitom na tocích v povodí Moravy a Dyje nevyskytují, pouze na některých nádržích ve vyšších polohách Beskyd nebo na Vysočině ještě je souvislá ledová celina. „Pokud nedojde k náhlému oteplení nebo výrazným dešťovým srážkám, neočekáváme povodňové situace s dosažením stupňů povodňové aktivity,“ doplnil generální ředitel s tím, že o všech krocích správce toku budou informovány vybrané obce s rozšířenou působností a krajské úřady.

Meteorologové dnes očekávají zejména na jihu a východě území sněžení do 15 centimetrů a s teplotami kolem nuly. V dalších dnech se má postupně oteplovat. Zásoby vody ve sněhové pokrývce budou ve středních a vyšších polohách zpočátku narůstat, ve druhé polovině týdne pak ve všech nadmořských výškách kromě nejvyšších horských oblastí ubývat.

Z aktuální situace vyplývá, že po většinu týdne ovlivňovalo počasí u nás frontální rozhraní oddělující studený vzduch na severu od teplejšího na jihu a přes naše území postupovaly jednotlivé frontální systémy. Bylo převážně zataženo až oblačno s občasným sněžením. Nejvyšší teploty se pohybovaly kolem nuly, nejnižší klesaly až na -2 až -6 °C. Ve srovnání s minulým týdnem se sněhová pokrývka zvýšila. Vydatně sněžilo ve čtvrtek, v sobotu a zejména v neděli, kdy ve východní polovině republiky napadlo do 20 cm nového sněhu.

V oblasti Beskyd to bylo až 35 centimetrů s maximem 39 cm na Lysé hoře 39 cm. Nejvyšší sněhová pokrývka k 1. dubnu 2013 byla na hřebenech Beskyd a Jeseníků, a to od 90 do 150 centimetrů. Na Lysé hoře v Beskydech naměřili meteorologové 143 centimetrů sněhu.

Státní podnik Povodí Moravy spravuje v současné době 10 745 km vodních toků, z toho vodohospodářsky významných toků je 3 768 km a drobných toků 6 977 km. Na vodních tocích je vybudována řada vodohospodářských objektů, které jsou také tímto podnikem spravovány. Jedná se například o 30 velkých vodních nádrží, 142 malých vodních nádrží, nebo více než 1 000 km ochranných protipovodňových hrází a další objekty, které slouží k řízení odtoku, ochraně před povodněmi a zajištění vody pro průmysl, vodárenské systémy, zemědělství, k využití vodní energie a plavbě.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci