Umístění: Společnost Zajímavosti Z převráceného autobusu vězni daleko neutekli!

Z převráceného autobusu vězni daleko neutekli!

Březina, 9. května 2012 - Křik, střelba i rachot motorů policejních vrtulníků kroužících ve vzduchu – právě tak to vypadalo 5. dubna u obce Březina na Vyškovsku. V opravdové drama se zde změnil převoz vězňů poté, co do jejich autobusu narazil náklaďák kompliců a autobus se převrhnul na bok.

uzaver08-250

 


Zatímco řada zraněných vězňů i dozorců zůstala ve vraku, několika trestancům se podařilo uprchnout a dokonce i ukořistit policejní samopal. Daleko ovšem netekli a brzy skončili s pouty na rukou. Naštěstí vše bylo jen jako a jednalo se o taktické cvičení Uzávěr 2012, které mělo důkladně prověřit všechny složky jihomoravského Integrovaného záchranného systému.

„Při srážce bylo zraněno 15 lidí – dozorců i převážených vězňů. Autobus se převrátil na bok, tři lidé v něm zůstali zaklíněni a hasiči je museli vyprošťovat. Všem zraněným poskytovali předlékařskou pomoc a postupně je umísťovali do stanu, ve kterém zdravotníci zřídili polní ošetřovnu. Jednoho vážně zraněného hasiči naložili do vrtulníku letecké záchranné služby,“ popsal situaci těsně po nehodě mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid s tím, že na záchranu a ošetřování zraněných kvůli bezpečnosti zasahujících hasičů a zdravotníků po celou dobu dohlíželi ozbrojení policisté a dozorci.

uzaver20-468

„Dvěma skupinkám vězňů se totiž podařilo uprchnout a zmizet v nepřehledném zalesněném terénu. Jeden z vězňů odzbrojil člena vězeňské služby a s jeho odcizeným samopalem naskočil do připraveného osobního automobilu a z místa nehody ujel,“ dodala krajská policejní mluvčí Petra Vedrová a podotkla, že proti uprchlíkům byli nasazeni policisté ze speciální pořádkové jednotky, psovodi se služebními psy či policisté na koních.

uzaver14-468

„První skupinu uprchlíků se podařilo vypátrat v hustém lesním porostu. S monitorováním situace a koordinací pátrací akce nám pomáhal i vrtulník. Druhá skupinka odsouzených se zabarikádovala v opuštěném objektu a k zadržení těchto nebezpečných pachatelů byla použita zásahová jednotka,“ doplnila Vedrová s tím, že obě skupiny uprchlíků se podařilo zadržet nedlouho po útěku.    

uzaver28-468

Na průběh taktického cvičení, kterého se zúčastnilo na 300 příslušníků jednotlivých složek jihomoravského Integrovaného záchranného systému, dohlíželi i policejní prezident Petr Lessy a hejtman Michal Hašek. „Jsem rád, že v této složité době, kdy jsou kráceny prostředky pro složky Integrovaného záchranného systému, jsou jejich příslušníci schopni neustále ve stejné kvalitě zajišťovat zdraví a bezpečnost občanů. Účelem cvičení organizovaného Jihomoravským krajem bylo nacvičit a vyzkoušet si takovýto zásah přímo v terénu. Věřím, že přispělo k tomu, že složky Integrovaného záchranného systému mohou dobře vykonávat svoji práci,“ zhodnotil průběh cvičení hejtman Michal Hašek.

tof, foto: HZS JmK

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci