Umístění: Společnost Zajímavosti Zachránil ženě život při dopravní nehodě, po právu získal titul Gentleman silnic

Zachránil ženě život při dopravní nehodě, po právu získal titul Gentleman silnic

Břeclav, 21. listopadu 2013 - Zdeněk Mikulica 21. listopadu převzal v Břeclavi ocenění Gentleman silnic, které v rámci společného projektu předali zástupci České pojišťovny a Policie ČR. Jedná se tak o 90. Gentlemana v řadě, který převzal toto prestižní ocenění za svou odhodlanost při záchraně lidského života. Oceněný neváhal přispěchat na pomoc tonoucí dívce, která se v důsledku dopravní nehody ocitla v místní říčce a ztratila vědomí.

gentleman silnic hrdina roku

 

Dne 25. května tohoto roku došlo v podvečerních hodinách k vážné dopravní nehodě na silnici u obce Bořetice. Řidič nezvládl své vozidlo a najel tak do svodidel, která jej katapultovala přes místní říčku. Vozidlo poté zůstalo ležet na střeše. V tom momentě se k místu nehody blížil Zdeněk Mikulica, policista - v té době v civilu - na cestě do svého zaměstnání.

„Musel jsem přijíždět jen několik sekund poté, co se nehoda stala, auto totiž bylo střechou k zemi, kouřilo se z něj a kola se ještě točila,“ popisuje první momenty u nehody pan Mikulica a dodává: „Prudce jsem zabrzdil a běžel jsem směrem k řidiči, který už byl venku z vozidla. Na hlavě měl krev, ale pohyboval se sám a komunikoval. Co mě zarazilo, byl fakt, že se neustále díval do auta, jako kdyby někoho hledal. Když jsem se ho zeptal, zda s někým cestoval, odpověděl, že ne.“ K místu nehody už začali přibíhat další lidé, mezi nimi také dvě dívky, které na základě pokynů pana Mikulici přivolaly záchrannou službu.

Řidič vozidla byl očividně v šoku a zmatený. Zdeněk Mikulica se ho proto snažil uklidnit a zároveň se začal rozhlížet kolem místa nehody. Jen pár metrů od havarované octavie našel mladou spolujezdkyni, kterou náraz ze škodovky vymrštil do odvodňovacího kanálu, kde se začala topit. „Ženy jsem si všiml bezprostředně poté, co jsem zkontroloval interiér havarovaného auta. Nehybně ležela v odvodňovacím kanálu a byla v bezvědomí. Chvíli jsem si myslel, že je mrtvá,“ popisuje další dramatické události Zdeněk Mikulica.

Dopravni nehoda gentleman silnic

Urychleně skočil do vody a vytáhl zraněnou ženu. Ihned začal s oživovacími pokusy. Zraněná za malou chvíli nabyla vědomí a policista ji udržoval ve stabilizované poloze až do chvíle, kdy přijela záchranná služba, která ji převzala do své péče.

Díky svým profesionálním zkušenostem a schopnostem zasáhl pan Mikulica u nehody s chladnou hlavou, jak sám ale přiznává, pro ne-profesionála může být podobná situace šokující a psychicky náročná. „S něčím takovým jsem se nesetkal poprvé, loni jsem totiž míjel dopravní nehodu, když jsem se vracel z práce. Tenkrát se ovšem naštěstí nejednalo o nic závažného. Jediné, co utrpělo, bylo moje osobní auto, neboť řidič vozidla, který jel za mnou, byl onou nehodou také konsternován, že se nedíval před sebe a naboural do mě,“ dodává nyní již s úsměvem Zdeněk Mikulica.      

Gentleman silnic je společným projektem České pojišťovny a Policie ČR, který vznikl v roce 2004 s cílem motivovat účastníky silničního provozu k tomu, aby si pomáhali a nebyli k sobě lhostejní. Prvním Gentlemanem silnic se v prosinci 2004 stal pan Jiří Lukáč z Albrechtiček na Novojičínsku, který vytáhl z hořícího automobilu tehdy sedmnáctiletého mladíka. Od té doby už ocenění převzalo 90 lidí (z toho 15 žen) na 40 místech po celé České republice.

(red), foto: archiv PČR a ČP


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci