Umístění: Společnost Zajímavosti Zastupitelé vybrali letošní držitele Ceny Jihomoravského kraje

Zastupitelé vybrali letošní držitele Ceny Jihomoravského kraje

Brno, 28. září 2023 - Statečnému středoškolákovi, který se po cestě do školy stal zachráncem lidského života, dvojici lékařů, kterým se to stejné podařilo na koupališti, mnohonásobné tenisové mistryni, ale také bývalé první dámě nebo dlouholetému předsedovi ústavního soudu – zastupitelé na svém posledním zasedíání rozhodli o držitelích letošní Ceny Jihomoravského kraje.

cena oceneni ozivovani

 

„Někdy je to vteřina, kdy se musíte rozhodnout. Překonat strach, ostych a udělat, co je potřeba. Hrdinové často říkají, že by se tak zachoval každý, ale zachovali se tak právě oni. Proto chceme letos ocenit hned čtyři takové osobnosti, aby mohly být inspirací ostatním,“ řekl k výběru osobností pro udělení letošní ceny hejtman Jan Grolich.

To, že se obyčejná cesta do školy může zvrtnout v boj o lidský život, se přesvědčil osmnáctiletý středoškolák David Kovář. Zachránit život cestujícímu, kterého postihl srdeční kolaps, se podařilo jen díky jeho rychlé reakci. V autobuse prováděl podle instrukcí dispečinku masáž srdce až do příjezdu záchranářů.

Každá vteřina rozhodovala také o životě mladého návštěvníka znojemského koupaliště. Po vytažení bezvládného těla z vody se chlapce, který měl zástavu dechu i krevního oběhu, ujali manželé Jana a Petr Kouřilovi. Shodou okolností oba lékaři. Mladému pacientovi poskytli resuscitaci a bleskurychlým profesionálním zákrokem tak zachránili chlapci život.

O život šlo i při nedávném požáru průmyslového areálu v centru Brna. Mimořádnou odvahu prokázal pracovník blízkého autoservisu David Studnica. Riskoval vlastní zranění, ale přesto pomohl dvojici uvězněné v hořící budově.

Nejen ke statečným zachráncům lidských životů ale poputuje letošní Cena Jihomoravského kraje. Ocenění obdrží například mezinárodní odborník v oblasti genetiky Karel Říha, historik a slavista Václav Štěpánek, známý folklorista a jeden z největších znalců slováckého verbuňku Jaroslav Švach, zakladatelka a ředitelka brněnského Muzea romské kultury Jana Horváthová nebo jeden z největších propagátorů odkazu Gregora Mendela otec Jan, Emil Józef Biernat.

Cenu převezme také bývalá první dáma, herečka a filantropka Dagmar Havlová, tenistka Barbora Krejčíková a politik, právník a dlouholetý předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský.


Cena Jihomoravského kraje v roce 2023 se uděluje následujícím osobnostem:

 • za přispění k věhlasu a dobrému jménu Jihomor. kraje - P. Janu, Emilu Józefu Biernatovi, OSA
 • za přispění k věhlasu a dobrému jménu Jihomoravského kraje - Mgr. Dagmar Havlové
 • za přispění k věhlasu a dobrému jménu Jihomoravského kraje - PhDr. Janě Horváthové
 • za hrdinský čin - MUDr. Petru Kouřilovi a MUDr. Janě Kouřilové
 • za hrdinský čin - Davidu Kovářovi
 • za přínos v oblasti sportu - Barboře Krejčíkové,
 • za přispění k věhlasu a dobrému jménu Jihomor. kraje - JUDr. Pavlu Rychetskému, dr. h. c.
 • za přínos v oblasti vědy - Mgr. Karlu Říhovi, Ph.D.
 • za hrdinský čin - Davidu Studnicovi
 • za přínos v oblasti folkloru - Jaroslavu Švachovi
 • za přínos v oblasti folkloru - doc. PhDr. Václavu Štěpánkovi, Ph.D.

Udělením Ceny Jihomoravského kraje se odměňují vynikající zásluhy o rozvoj kraje, hrdinské a jiné výjimečné činy osobností, které se na jižní Moravě narodily, žijí nebo jsou s regionem spojeny svým působením.

Foto: Ingimage


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci