Umístění: Společnost Zajímavosti Žebětín bude mít nový parčík a vyčistí rybník

Žebětín bude mít nový parčík a vyčistí rybník

Brno, 18. dubna 2023 – Brňané se mohou těšit na příjemné posezení, ze kterého budou moct z výšky shlédnout na Žebětín i Kamechy. Díky příspěvku z dotačního titulu „Nové parky pro Brno“ vznikne parčík U hájovny. Radnice také zpracovává projekt na odbahnění a vyčištění rybníka. Radnici MČ Brno-Žebětín se úspěšně podařilo zažádat i o dotaci 2,6 milionů korun v rámci titulu „Nové parky pro Brno“. Finance poputují do nového parčíku U hájovny, který bude situován v horní části obce ve svažitém terénu.

rybnicek

 

“U hájovny vznikne nová oddychová plocha s pěkným výhledem na Žebětín i sídliště Kamechy. V současné době je celý pozemek zatravněný, je zde pár starých ovocných stromů a keřů. Nyní zpracováváme projektovou dokumentaci na stavební povolení a výběr dodavatele. S realizací bychom chtěli začít v podzimních měsících a práce dokončit na jaře příštího roku. Dojde k výsadbě nových stromů a keřů. Vzniknou i trvalkové záhony. Brňané zde budou mít pěkné posezení s výhledem na celý Žebětín,” uvedl starosta MČ Brno-Žebětín Vít Beran (KDU-ČSL).

Projekt parčíku je jedním z větších projektů, které město Brno podpoří. Celkově město podpoří více jak dvacet parků po celém Brně za 30 milionů korun.

„Tohle je jeden z těch větších projektů, které jako město podpoříme. Vznikne tak pěkné odpočinkové místo, díky kterému uvidíte krásu Žebětína. Jako zdejší rodák jsem z projektu velice nadšený. Můžu říct, že dotační program Nové parky pro Brno opravdu usnadňuje ozelenění Brna po všech jeho městských částech. Podpoříme více jak dvacet projektů v obnově a vytváření zeleně částkou 30 miliony korun,“ přiblížil 2. náměstek primátorky města Brna Jaroslav Suchý (KDU-ČSL).

Vedení městské části hodlá zvelebit i žebětínský rybník, který je přírodní památkou. Kolem rybníku, který byl postaven v 50. letech jsou vystavěny bariéry a podchody pro obojživelníky. Samotná vodní plocha je velmi zabahněná a postupně zarůstá rákosím.

„Nechtějí zde pobývat ani labutě, pro které začíná být hladina rybníka příliš mělká zarostlá vodními rostlinami. Po dohodě s Agenturou ochrany přírody a krajiny zpracováváme projekt na jeho odbahnění a vyčištění. Máme možnost žádat dotace z fondu ochrany krajiny ministerstva životního prostředí. V současné době zpracováváme investiční záměr, který nám zmapuje situaci, popíše, kolik metrů krychlových bahna se bude muset z rybníka vyvést a také kam ho uložit, aby práce měla ekonomický smysl. Jednání jsou na začátku, ale pokud by vše dobře dopadlo mohli bychom začít již letos na podzim. Práce musí kvůli obojživelníkům probíhat jenom v termínu od října do konce února,“ uzavřel starosta Beran.


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci