Umístění: Společnost Zájmová sdružení I rybáři zahájili sezónu ve Vranově nad Dyjí

I rybáři zahájili sezónu ve Vranově nad Dyjí

Vranov nad Dyjí, 16. dubna 2013 – Sotva proběhla o minulém víkendu na Vranovsku akce k zahájení 80. rekreační sezóny, tak 16. dubna se uskutečnilo ve Vranově nad Dyjí zahájení další sezóny, tentokrát rybářské. Na pstruhovém revíru Dyje č. 14 skončila doba hájení po dlouhé zimě se rybáři opět vypravili k vodě.

rybar-pstruh

 

Pstruhový revír Dyje č.14 pod Vranovskou přehradou je jedním z nejoblíbenějších pstruhových revírů v ČR. Čistá a velmi úživná voda zabezpečuje rybám kvalitní prostředí a umožňuje velmi rychlé váhové přírůstky. Hlavními druhy ryb jsou zde pstruzi potoční a lipani, ulovit zde lze i pstruha duhového a v minimálním počtu i sivena. Rybářské právo lze vykonávat jak na řece protékající přímo Vranovem nad Dyjí, tak i v části NP Podyjí.

Již od časného rána postávalo u řeky Dyje několik desítek nedočkavých rybářů, aby s úderem 6. hodiny nahodili svoje udice. Podle prvních ohlasů pstruzi brali, avšak spíše menší kousky, které rybáři vraceli do vody. Někteří rybáři však již okolo 7. hodiny měli ve svých sacích parádní kousky. Rybář, který přijel na zahájení z třebíčska se mohl pochlubit 2 pěknými „duháky“, z nichž ten menší měl okolo 40 cm a většímu chyběly do půlmetrové délky pouze 3 cm. I člen vranovské rybářské organizace, pan Pecina, se mohl již po ránu pochlubit téměř 40-ti centimetrovým „potočákem“. Jak uvedl, největším problémem revíru jsou kormoráni, kteří v zimním období dokážou řeku pořádně „pročistit“. Letos se jim to však, především kvůli vyššímu průtoku vody, tolik nepodařilo a v řece zůstaly ryby i pro rybáře. Paradoxně útokům ptáků dokázali uniknout ti větší a „chytřejší“ pstruzi.

Rybáři byli s průběhem prvního jarního rybolovu poměrně spokojeni, i když s časy největší slávy revíru Dyje č.14 se současná situace nedá srovnat. Kromě vyřešení problematických kormoránů by rybáři přivítali, kdyby se do řeky opět vysazoval pstruh duhový, který se dá lovit až do konce listopadu a tím by se prodloužila na Vranově i pstruhařská sezóna.

Jak sdělil předseda vranovské MO MRS, pan Josef Hanák, byla v roce 2012 řeka zarybněna ve větším měřítku, než bylo původně plánováno, a to jak pstruhy z chovných rybníků MO Vranov, tak i dovezenou násadou. Aby se doplnil úbytek rybí osádky po náletech kormoránů, bylo v minulém týdnu vysazeno do řeky ještě přibližně 300 kg ryb o velikosti okolo 20-25 cm. Jednalo se o cca 75 kg lipana podhorního a přes 200 kg pstruha potočního. Jak dodal pan Hanák, měly by být tyto ryby v průběhu sezóny již v dobrých lovných mírách a přátelé Petrova cechu, kteří do Vranova zavítají v průběhu sezóny, si určitě přijdou na své.

Nezbývá, než popřát všem sportovním rybářům „Petrův zdar“, ať už si přijdou zachytat na Dyji č.14 do Vranova nad Dyjí nebo na jiný pstruhový revír.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci