Umístění: Společnost Zájmová sdružení Vodohospodáři s dobrovolníky zbavovali řeky na Moravě odpadků

Vodohospodáři s dobrovolníky zbavovali řeky na Moravě odpadků

Brno, 16. května 2013 - Pracovníci státního podniku Povodí Moravy se spolu s dobrovolníky nejrůznějších organizací podíleli na každoročním sběru odpadků z okolí vodních toků. Téměř tři desítky zájemců se například zúčastnily už 12. ročníku akce Jarní čištění Říčky v Mariánském údolí v Brně-Líšni, kterou pravidelně pořádá Tábornický klub Sokoli z České tábornické unie ve spolupráci s městskou částí a správcem toku.

reka-povodi-moravy

„Celkem z řeky odstranili více než tři tuny rozličného odpadu, což znamenalo padesátku pytlů,“ ocenil dobrovolnou pomoc milovníků přírody generální ředitel Povodí Moravy, s.p. Radim Světlík.

Provoz Brno zajišťoval také sběr odpadků na příbřežních pozemcích v okolí Svratky, konkrétně v lokalitě „Poříčí“ ve městě Brně, kde jsou nábřeží tvořené opěrnými zdmi z kyklopského zdiva*. Řeku čistili také v lokalitě jižanských cyklostezek v katastrálním území Přízřenice, Dolní i Horní Heršpice a Komárov. Pozadu nezůstali ani s úklidem na březích a vodní ploše Brněnské přehrady, zejména v lokalitách Kozí Horka, Rakovec, hráz vodního díla Brno a pozemků od objektu Policie ČR až po Sokolské koupaliště.

V okolí řeky Svitavy se uskutečnil dvoudenní úklid, zpočátku v úseku od mostu Hladíkova na katastru Brna-Černovic proti toku až po jez Radlas na katastru Zábrdovice. Druhý den se pracovníci provozu věnovali sběru odpadků nad jezem Radlas až po most Cejl-Zábrdovická a Svitavskému náhonu od Stavidla Radlas u Intersparu po Tkalcovskou a dále otevřenému úseku náhonu na ulici Plynárenské. „Okolí jezu Radlas lze označit za problematickou lokalitu, kterou jsme se snažili řešit před lety i spoluprací s brněnskou pobočkou Sdružení Podané ruce,“ uvedl ředitel závodu Dyje (Povodí Moravy, s.p.) Jan Moronga.

Sdružení provádí průběžný sběr nebezpečných předmětů, injekčních stříkaček a dalšího závadného materiálu po narkomanech v zelených plochách místních částí Brna. Po vzájemné dohodě zaměří terénní pracovníci sdružení pozornost přímo k uvedeným problémovým lokalitám a odbornou likvidací tohoto materiálu přispějí nejen k bezpečnějšímu provádění údržby vodních toků, ale i bezpečnosti veřejnosti vůbec.

V uplynulém víkendu se na úklidu odpadů podél koryta toku Svitavy mezi Adamovem a Blanskem podílel blanenský skautský oddíl. Dobrovolníci zde celkem zlikvidovali 1430 kg  komunálního odpadu. Za uložení 98 pytlů na skládku zaplatil správce toku přes 4000 korun. Rybáři z místní organizace v Letovicích pak sbírali odpad v rámci vzdutí vodního díla Letovice, odkud odvezli na skládku tři čtvrtě tuny materiálu.

Zaměstnanci Povodí Moravy, s.p. posbírali také v jarních měsících na březích a hrázích vodního díla Nové Mlýny asi 45 pytlů odpadu, především plastů, skla a papírů. Z travních porostů na vzdušných lících hrází  vysbírali navíc asi tři kubíky  kamenů, které tam přemístili rybáři z opevnění návodních lící. „O úklid hlavní hráze na střední nádrži VD Nové Mlýny se postaralo občanské sdružení Beseda, vodohospodáři jim poskytli pytle a odvoz odpadů,“ uvedl ředitel závodu Střední Morava Pavel Cenek.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript