Umístění: Jižní Morava Zdravotnictví Hodonínská nemocnice spouští obří investici za 181 milionů korun.

Hodonínská nemocnice spouští obří investici za 181 milionů korun.

Hodonín, 7. března 2023 – Jedna z nejnákladnějších dosavadních staveb v areálu Nemocnice TGM Hodonín v historii zařízení odstartovala 1. března slavnostním položením základního kamene. Vedení slibuje tímto krokem pacientům z Hodonínska a okolí zlepšení zdravotní péče a kumulaci zdravotních služeb v jednom místě. K novému pracovišti totiž přibude tolik potřebná magnetické rezonance i rozšířená lékárna. Nový pavilon zobrazovacích metod bude přímo napojený na plánovaný urgentní příjem, čímž se ještě zvýší komfort pacientů.

nemocnice hodonin zakladni kamen

 

Do provozu by měl být přitom uveden v červnu 2024. Zahájení stavby se zúčastnili zástupci JMK v čele s hejtmanem Janem Grolichem, Krajského úřadu Jihomoravského kraje, poslanců, senátorů, vedení města Hodonína či starostů obcí z Hodonínska.

„Jedná se skutečně o stěžejní investici pro letošní a příští rok, jejíž přípravy trvaly několik let. Tou nejzásadnější informací pro pacienty je, že v novém Pavilonu zobrazovacích metod bude umístěna magnetická rezonance, která až dosud v Hodoníně chyběla. Naši pacienti tak za tímto typem vyšetření museli jezdit často do vzdálených zdravotnických zařízení včetně Brna, čímž se také prodlužovala čekací doba na toto vyšetření. Dalším bonusem je, že pavilon bude navazovat na stávající ambulantní trakt, kdy pro komfort pacientů bude zřízeno místo centrálního příjmu, tedy recepce s čekárnou. Umístění současných ambulancí zobrazovacích metod bude po dokončení areálu na jednom místě, RDG oddělení se přesune do nových prostor,“ uvedl ředitel Nemocnice TGM Hodonín Jiří Koliba. Už v listopadu bude podle něho dokončena část stavby pro magnetickou rezonanci. „Instalace tohoto přístroje bude hotová v prosinci 2023,“ upřesnil Jiří Koliba. Ukončení stavby celého pavilonu se pak plánuje na duben 2024, tedy pouhý rok od započetí této investice.

„Musíme udržet kvalitní péči v regionech. Pořízením magnetické rezonance se pacientům ze spádové oblasti výrazně zlepší dostupnost šetrnější a modernější diagnostiky. Nebudou muset jezdit do vzdálených zdravotnických zařízení jako dosud. Urychlí to jejich léčbu,“ řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich.

„Moderní diagnostické metody jsou důležité pro chod nemocnice a poskytování kvalitní lékařské péče. Mám radost, že i díky tomuto projektu bude tato služba zajištěna napříč územím kraje a poskytuje také novou rozvojovou perspektivu naší nemocnici v Hodoníně,“ uvedl náměstek hejtmana pro vzdělávání, zdravotnictví a strategii chytrého regionu Jiří Nantl.

Veřejnou zakázku na stavební práce vysoutěžilo sdružení firem IMOS a Stavební firma PLUS z Hodonína. Výše veřejné zakázky je 180 916 334,- Kč vč. DPH, z toho investiční příspěvek od zřizovatele Jihomoravského kraje činí 80 mil. Kč, 30 mil. Kč pokryje úvěr, zbytek nemocnice dofinancuje z vlastních zdrojů. Přístroj magnetické rezonance nemocnice pořídí z finančních prostředků EU, konkrétně výzvy REACT–EU.

A jak bude vlastně dvoupodlažní objekt nového pavilonu vypadat? „Ve vstupním podlaží bude čekárna, zázemí pro personál i pacienty, recepce, vyšetřovny skiagrafu, skiaskopu, již zmíněná magnetická rezonance a pracoviště CT s příslušenstvím. V suterénu budou pak umístěny skladové a technické zázemí lékárny, prostory pro spisovnu a uložení zdravotnické dokumentace a technické provozy,“ upřesnil náměstek pro HTS a investice Milan Pospíšil.

Vedle této obří stavby bude letos také dále probíhat obměna přístrojového vybavení. Modernizace se dotkne např. operačních sálů, oddělení laboratorní medicíny, ARO a JIP.

„Modernizace přístrojového vybavení počítá s náklady cca 150 milionu korun do konce roku 2023. Nakoupíme například dialyzační přístroje, analyzátor krevních plynů, pacientské monitory a vyměníme lůžka pro intenzivní péči na ARO. Masivní investice čekají na Operační sály, kde obnovíme 2 laparoskopické věže, multifunkční systém operačních sálů, instrumentárium či artroskopickou věž. Na interně bude instalována nová telemetrie pro on-line sledování životních funkcí pacientů, kardiologický ultrazvuk a nové EKG přístroje. Gastroenterologickému pracovišti pak dodáme nové gastroskopy, kolonoskopy a endoskopickou věž,“ vyjmenovává Pospíšil. Pro RDG oddělení se letos připravuje nákup rentgenů pro operační sály a ultrazvuky.

Další stavbou připravovanou z prostředků EU bude nový Urgentní příjem, který bude splňovat nejpřísnější kritéria pro příjem a ošetření akutních pacientů. „Na přípravu Jihomoravský kraj nemocnici schválil prostředky ve výši přibližně 4 miliony korun. Jsou určeny na zpracování studie a projektovou dokumentaci. Čeká se také na dotaci z IROP,“ sdělil krajský radní pro investice Vladimír Šmerda.

Pro pacienty a návštěvníky areálu má nemocnice v souvislosti s březnovým zahájením prací důležité informace. „Především provozní části nemocnice, ale například také přístupu do skleníku, se dotknou dočasná provozní omezení. Uvnitř areálu bude dočasná úprava provozu, proto občany prosíme, aby sledovali značení a měli trpělivost a ohled, popřípadě i na částečné omezení parkovacích míst, které bude souviset se zvýšenou stavební činností. Stavba samotná i pohyb techniky může také zvýšit prašnost a hlučnost mezi budovami, proto i pacientům děkujeme za pochopení a trpělivost,“ dodala mluvčí NTGM Bohdana Kuzmová Křepinská.

Zdroj a foto: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci