Umístění: Jižní Morava Zdravotnictví Kraj plánuje centralizovat řízení nemocnic

Kraj plánuje centralizovat řízení nemocnic

Brno, 12. října 2022 - Z devíti krajem zřizovaných nemocnic by se měla v budoucnu stát jedna velká akciová společnost. Tento záměr optimalizace provozu nemocnic dnes odsouhlasili krajští radní na svém jednání 12. října 2022. Na přípravě transformace krajských nemocnic začalo pracovat už předchozí vedení Jihomoravského kraje zadáním studie proveditelnosti, z jejíchž závěrů vychází současné vedení kraje. V případě schválení zastupitelstvem 3. listopadu 2022 se celý tento proces přípravy transformace posune do další fáze.

nemocnice sestricka

 

Jihomoravský kraj je zřizovatelem nemocnic v Břeclavi, Znojmě, Vyškově, Kyjově, Hodoníně, Tišnově, Ivančicích, Letovicích a Hustopečích. Jsou jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů v regionu.

„Akciovou společnost nezřizujeme za účelem tvorby zisku, nemáme v úmyslu se nemocnic zbavovat, privatizovat je. Považujeme síť nemocnic za vyhovující. Pocítili jsme ale potřebu této transformace například během covidové pandemie. Tento krok zefektivní zdravotní péči. Akciová společnost zajistí společné nákupy, povede společné vyjednávání se zdravotní pojišťovnou a jednotnou komunikační strategii s brněnskými fakultními nemocnicemi,“ doplnil radní pro oblast zdravotnictví Jiří Kasala.

„Lidé změnu nepoznají. Budou chodit do stejných nemocnic, za stejnými doktory. Je to záležitost vnitřní struktury a změna právní formy. Od tohoto silného subjektu si slibujeme ekonomickou stabilitu a lepší kvalitu a rozsah zdravotní péče i v regionech mimo Brno,“ objasnil hejtman Jan Grolich.

Jihomoravský kraj je jedním z posledních krajů v České republice, který transformaci nemocnic ještě neudělal.

Zdroj: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci