Umístění: Jižní Morava Zdravotnictví Kraj získal dotaci 289 milionů, pokryje třetinu nákladů výstavby Sanatoria Pasohlávky

Kraj získal dotaci 289 milionů, pokryje třetinu nákladů výstavby Sanatoria Pasohlávky

Brno, 18. prosince 2023 - Jihomoravskému kraji se podařilo získat obří dotaci ve výši 289 milionů korun z Národního plánu obnovy. Oficiálně to schválilo Ministerstvo zdravotnictví. Celkové náklady projektu jsou předpokládány ve výši 784 milionů korun bez DPH. Zhotovitelem je společnost Sanatorium Pálava VCES – SPIE Stangl. „Je to další úspěch. Už dřív se podařilo vysoutěžit projekt o 200 milionů levněji, než se předpokládalo, a teď ušetříme dalších 289 milionů," komentuje přidělení dotace hejtman Jan Grolich.

sanatorium ilustracni foto

 

„Když už využíváme evropské peníze, tak ať je to na věci, které mají smysl. Podobné zařízení pro pacienty po kritických stavech chybí na celé Moravě. V březnu poklepeme základní kámen a když vše půjde podle plánu, na začátku roku 2026 zahájí sanatorium provoz," doplnil náměstek hejtmana Jan Zámečník.

Sanatorium Pálava zajistí chybějící následnou léčebně rehabilitační péči o pacienty po těžkých a kritických stavech v oborech neurologie, neurochirurgie, traumatologie a ortopedie. Léčebný ústav nabídne 214 lůžek a jeho cílem je, aby Sanatorium Pálava tvořilo společně s Rehabilitačním ústavem Kladruby a Rehabilitačním ústavem Hrabyně páteřní síť odborných rehabilitačních ústavů v České republice. Počet lidí, kteří odbornou rehabilitační péči v současné době potřebují, je vyšší, než jsou kapacity zařízení. Nové centrum léčebné rehabilitace umožní lidem začít po vážných úrazech nebo cévních mozkových příhodách dříve rehabilitovat, díky čemuž se rychleji dostanou zpátky do běžného života.

Letos v listopadu převzal zhotovitel staveniště a zahájil zemní práce, které spočívají v úpravě terénu a jeho přípravě pro založení stavby. Hrubá stavba objektu bude dokončena na podzim roku 2024. Kompletní dokončení a předání stavby investorovi je plánováno na přelomu roku 2025/2026.

Zdroj: JMK, foto: Ingimage


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci