Umístění: Jižní Morava Zdravotnictví Kraj zvýší dostupnost terénních služeb a postaví domov pro seniory pro území postižené tornádem

Kraj zvýší dostupnost terénních služeb a postaví domov pro seniory pro území postižené tornádem

dotace domov senioru 2223Brno, 3. června 2022 - Mimořádnou pomoc ve výši 15 milionů korun na podporu terénních služeb připravil Jihomoravský kraj pro Hodonínsko a Břeclavsko. Loni v červnu se tudy prohnalo tornádo, které poničilo S-centrum Hodonín, domov pro seniory. Nový dotační program a připravovaná výstavba Domova se zvláštním režimem se společnými domácnostmi v Rohatci nahradí poškozené S-centrum.

 

„Chceme rozjet tenhle nový projekt, který má pomoci těm, kteří se o své blízké starají doma. A když jsme vybírali region, tak největší smysl dává Hodonínsko, protože jsou tu nižší kapacity kvůli řádění tornáda,“ uvedl hejtman Jan Grolich.

„Vnímáme zvýšený tlak nejen na pobytová zařízení na Hodonínsku a Břeclavsku, ale také na terénní služby. Proto než bude stát nová moderní a vyhovující budova pro službu domov se zvláštním režimem, skrze tento mimořádný dotační program zajistíme podporu terénních sociálních služeb nad rámec Základní sítě. Z průzkumů veřejného mínění také víme, že 7 z 10 seniorů chce dožít doma a chceme jim to umožnit,“ doplnila radní pro sociální a rodinnou politiku Jana Leitnerová.

Dotační program se vztahuje na tento rok. Žadatelé – provozovatelé sociálních služeb, kteří poskytují pečovatelskou službu nebo osobní asistenci, si o finanční podporu mohou zažádat i zpětně od 1. ledna 2022. Minimální výše příspěvku je 50 tisíc korun, spoluúčast žadatele není nutná.

Budovu tornádem zdevastovaného S-centra se Jihomoravský kraj rozhodl neopravovat, protože není v současné době vhodná pro poskytování pobytové služby pro seniory. S-centrum se stavělo jako domov pro seniory před 20 lety, kdy zde byli umístěni lidé převážně samostatní a ve větší míře soběstační. Postupně stárli, jejich zdravotní stav se zhoršoval, nastupovala demence. V době tornáda tato příspěvková organizace poskytovala už 2 služby (domov pro seniory – 35 lůžek; domov se zvláštním režimem DZR – 106 lůžek). Na základě toho Zastupitelstvo JMK loni v červnu rozhodlo, že od 1.1.2022 tam bude pouze služba domov se zvláštním režimem, kde jsou klienti imobilní, případně s nějakou formou demence, a nároky na péči jsou pro ně úplně někde jinde.

„Demografická data hovoří jasně. Stárnutí obyvatel s sebou přináší i nárůst počtu lidí nemocných demencí. Naši odborníci doporučili zřídit úplně nové zařízení, které bude odpovídat legislativním požadavkům na domov se zvláštním režimem,“ vysvětlil hejtman Jan Grolich.

Krajský domov pro 128 klientů v Rohatci by měl být hotový v polovině roku 2026. Dvoupodlažní budova se dvěma křídly nabídne moderní typ bydlení se společnými domácnostmi právě pro klienty domova se zvláštním režimem.

„Včera rada vybrala správce stavby, paralelně běží přípravy výstavby metodou Design and Build,“ doplnil radní pro oblast investic Vladimír Šmerda. „Chceme také na příkladu Rohatce ukázat, že umíme takovéto veřejné inovativní projekty stavět dobře a rychle. Například Dětská léčebna se speleoterapií v Ostrově u Macochy získala v rámci prestižní soutěže Procura+ 2021 čestné uznání v kategorii Udržitelná veřejná zakázka. Umístila se také na druhém místě kategorie Nejlepší počin ve veřejných zakázkách ocenění Neplejtvák 2021. A podle plánů má být Rohatec dokončen dokonce ještě o půl roku rychleji než dětská léčebna.“

O dalším osudu poškozeného S-centra momentálně kraj jedná s městem Hodonín.

„Jihomoravský kraj jedná o odprodeji stávajícího objektu S-centra městu Hodonín. Chceme, aby objekt zůstal ve veřejných rukách,“ doplnil Grolich.


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci