Umístění: Jižní Morava Zdravotnictví Masarykova Univerzita v Brně hodlá naučit lékaře spolupráci při vývoji léčiv

Masarykova Univerzita v Brně hodlá naučit lékaře spolupráci při vývoji léčiv

Brno, 23. srpna 2011 (MEDIAFAX) - Vytvoření platformy určené pro spolupráci a vzdělávání lékařů při vývoji léčiv představuje hlavní cíl nového projektu Lékařské fakulty brněnské Masarykovy univerzity. Záměr je odpovědí na malé povědomí o problematice mezi lékaři, ale i u nových generací mediků, řekla mluvčí MU Tereza Fojtová.

Vedci

 

"Povědomí o problematice klinických studií i o konkrétních projektech, které směřují k novým léčebným metodám, je v české populaci stále velice nízké a povrchní, a to bohužel i mezi lékaři a dalšími odborníky," řekla hlavní manažerka projektu Regina Demlová. Lékaři pak podle ní nejsou často schopni pacienty dostatečně informovat o možnosti se do nějaké klinické studie zapojit a pacienti sami se nemají jak k informacím dostat.

Výsledkem projektu bude nejen systém odborných kurzů pro studenty, lékaře, pedagogy a výzkumné pracovníky, ale třeba také internetové stránky, které umožní zorientovat se v problematice i laické veřejnosti. Vedle neexistujícího systematického vzdělávání odborníků totiž dosud není k dispozici ani propracovanější systém informovanosti o tom, jaké studie v Česku běží a kde a jak je možné se k nim připojit.

Nové sady vzdělávacích kurzů, které v rámci projektu vzniknou, se budou zabývat nejen vývojem léčiv a jednotlivými fázemi klinických studií, ale také jejich etickými aspekty, problematikou registrace nových léků, otázkou generických léčiv i moderní terapií či farmakoekonomikou a biostatistikou. "Vzdělávací aktivity projektu pokryjí všechny vývojové fáze léčiva od klinických zkoušek až po sledování výskytu nežádoucích účinků. Absolventi kurzů tak získají pro svou praxi užitečný soubor znalostí," doplnila Demlová.

Projekt nazvaný PharmAround, na který univerzita získala z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost přes 24 milionů korun, chce podle mluvčí univerzity Fojtové v Česku vytvořit systém, na kterém se budou podílet školy, zdravotnická zařízení i farmaceutické firmy. "Hlavními partnery projektu jsou Státní úřad pro kontrolu léčiv, společnosti Teva a Parexel a brněnské vyšší odborné školy Merhautova a Žerotínovo náměstí," vyjmenovala Fojtová.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci