Umístění: Jižní Morava Zdravotnictví Nová základna v Mikulově zajistí lepší podmínky pro záchranáře

Nová základna v Mikulově zajistí lepší podmínky pro záchranáře

Mikulov, 7. ledna 2024 – Mikulovští hasiči mají nové sousedy. Od prosince začala v jejich bezprostřední blízkosti fungovat výjezdová základna Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje. Náklady na výstavbu vyšly na 84,2 milionu korun, vybavení interiéru stálo 2,8 milionu korun. Ve čtvrtek 4. ledna výjezdové stanoviště slavnostně otevřel hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich společně s dalšími představiteli kraje a ředitelkou ZZS JMK Hanou Albrechtovou.

zachranka jmk mikulov

 

„Záchranáři získali odpovídající pracovní podmínky pro případný zásah. Původní, nevyhovující základnu nahradila nová na strategickém místě. Usnadní to koordinaci obou složek integrovaného záchranného systému,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

„Jsem rád, že pokračujeme v modernizaci výjezdových základen zdravotnické záchranné služby. Loni jsme otevřeli zcela nové základny v Boskovicích, Slavkově a Bučovicích. Letos nás čeká ještě slavnostní otevření záchranářských základen v Kyjově a Veselí nad Moravou,“ zmínil radní pro zdravotnictví Karel Podzimek.

Moderní budova i její poloha přinesly jednoznačné zkvalitnění podmínek pro práci záchranářů. „Výhodou je především to, že už nejsme v pronájmu, také výjezd na hlavní cestu bude rychlý a přímý. Určitě jsme rádi za velkorysé prostory, které nám chyběly, větší garáž pro sanitky, dostatek skladových prostor, lepší hygienické zázemí či možnost parkování pro zaměstnance. Děkuji našemu zřizovateli, dodavateli i všem svým kolegům, kteří se na budování základny i následném vybavení jednotlivých místností podíleli. Jak už výše zaznělo, čtyři nová stanoviště v rámci projektu obnovy základen jsme již uvedli do provozu. Ještě nám zbývají dvě, ale to neznamená, že pak už budovat nebudeme. Máme další plány,“ vysvětlila ředitelka jihomoravské záchranky Hana Albrechtová.

Mikulovskou výjezdovou základnu pro zdravotnickou záchrannou službu stejně jako ostatní nově vybudované nechal kraj postavit v plusovém energetickém standardu s využitím dvou fotovoltaických elektráren, z nichž první svým výkonem zásobuje běžný provoz základny a druhá pohání tepelná čerpadla využívající teplo z hlubinných vrtů, které efektivně vyrábí teplo k vytápění a teplou vodu pro potřeby výjezdové základny. Tento systém má i reverzní funkci se schopností budovu výjezdové stanice v létě chladit.

„Modernizace výjezdových stanovišť je praktická nejen v tom, že stavíme základny univerzálně stejné svým vnitřním rozmístěním, ale jsou to hlavně nízkoenergetické budovy. Počítáme s ušetřením na energiích okolo 80 %. U nových zprovozněných základen se nám již úspory objevují ve vyúčtování,“ doplnil radní pro investice Vladimír Šmerda.

V objektu jsou v přízemí umístěny dvě stání sanitních vozidel, dezinfekční box, sklady zdravotnického materiálu, prádla, infekčního odpadu a komunálního tříděného odpadu. V podlaží se nachází pobytové prostory posádek se šatnami a hygienickým zázemím. Hlavní budovu doplňují zpevněné plochy s parkovacími stáními pro osobní automobily a přístřešky pro náhradní zdroj, úschovnu motocyklů, sanitky a tříděný odpad v kontejnerech.

„Náklady na stavbu jsou pokryté z úvěru Evropské investiční banky. Potěšující je i skutečnost, že očekáváme dotaci z fondu EU ve výši 43,78 milionu korun, a to nám pokryje polovinu nákladů,“ uvedl náměstek hejtmana pro místní rozvoj Jan Zámečník.

Hlavním dodavatelem stavby je brněnská společnost ESOX, spol. s r.o. Projektantem je firma Prost Hodonín.

Zdroj: ZZS JMK, foto: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci