Umístění: Jižní Morava Zdravotnictví V kyjovské nemocnici chybí zaplacená stavba za 28 milionů korun

V kyjovské nemocnici chybí zaplacená stavba za 28 milionů korun

Kyjov, 19. ledna 2012 (MEDIAFAX) - V nemocnici v Kyjově na Hodonínsku chybí zaplacená přístavba části chirurgického pavilonu za 28 milionů korun. Zjistil to hloubkový audit vyvolaný havarijním stavem centrálních chirurgických pavilonů, řekl ve čtvrtek jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

nemocnice-Kyjov250

 

Neexistující přístavba byla přitom zaplacena. "Nikde v projektové dokumentaci se ale nenašla jediná zmínka o tom, že by někdo chybějící část nástavby odepsal. Stavba je tak zkolaudovaná i s neexistující částí chirurgických pavilonů," konstatoval hejtman.

Krajský úřad poslal auditory ze znaleckého ústavu Statikum do nemocnice poté, kdy se předloni zjistilo, že budova nových chirurgických pavilonů a centrální sterilizace, postavená v letech 1996 - 2000, má velké problémy se statikou. Expertíza prokázala, že do projektu nebyly zahrnuty náležité přeložky kyslíku nebo elektroinstalace.

Nosná konstrukce navíc nesplňovala normy na nosnost a objevily se i trhliny v příčkách. Společnost Metrostav proto během loňského roku musela po reklamaci hejtmanství na své náklady veškeré vady odstranit. Přišlo jí to na několik milionů korun, nemocnici pak musela navíc proplatit další jeden a půl milionu korun jako náhradu škody za stěhování přístrojů a pacientů do zhruba ročního provizoria.

Šlendrián v největší mimobrněnské nemocnici jižní Moravy tím však zdaleka neskončil. "V šoku jsme zírali na výsledek stavebního a ekonomického auditu, který prokázal, že v nemocnici chybí část zaplacené budovy v hodnotě osmadvaceti milionů korun," řekl Hašek.

Znalecký ústav totiž prokázal, že oproti uzavřené smlouvě zhotovitel nepostavil jeden ze stavebních prostorů. Projektovanou sedlovou střechu někdo nahradil nadstavbou a vzduchotechnikou. "Zjednodušeně je to totéž, jako když si zaplatíte šestipatrovou budovu a dodají vám a zkolaudují za stejné peníze čtyřpatrovou," řekl hejtman.

Z dokumentů se přitom neví, kdo kontroloval práce. "Smlouva o dílo byla podepsána v roce 1996, stavba ukončena v roce 2000," řekl krajský zdravotní rada Oldřich Ryšavý. Ten zároveň ve čtvrtek přikázal vedení nemocnice, aby okamžitě zajistilo výpovědi nebo vysvětlení od bývalého managementu. V letech, kdy se pavilony stavěly, byl ředitelem nemocnice lékař Petr Hudeček.

Inkriminovaná přístavba slouží jako centrální operační sály. Podle Haška by se na chybějící část budovy nikdy nepřišlo, pokud by nenastaly problémy se statikou. "Při auditu se prokázalo, že nebyly dodrženy normy na nosnost a pak se k všeobecnému šoku provalila chybějící budova," řekl hejtman.

Poté, kdy se podaří zkontaktovat bývalý management nemocnice, se případem začne s nejvyšší pravděpodobností zabývat policie a krajské státní zastupitelství.

Bývalý ředitel nemocnice Petr Hudeček, který v současnosti pracuje v kyjovské nemocnici jako lékař na endokrinologickém oddělení řekl, že je vyloučeno, aby byla ve fakturách osmadvacetimilionová díra. "Stavba byla přísně kontrolovaná. Protože šlo o státní dotaci, seděl tady pořád někdo z Nejvyššího kontrolního úřadu. Všemi přísnými kontrolami jsme tehdy prošli," řekl Hudeček. Skutečnost, že někdo objevil ve fakturách mnohamilionovou nesrovnalost, označil za fantasmagorii. "Odmítám tomu věřit, to není možné," uvedl.

Podle Hudečka je navíc nesmysl, že by projekt obsahoval sedlovou střechu. "To by nikdo ani nepovolil. Nemocnice je památkově chráněným objektem s funkcionalistickou architekturou a všechny budovy v areálu mají rovné střechy," řekl.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci