Brno, 8. prosince 2015 - Moravští vinaři v těchto dnech s napětím vyhlížejí mráz. Ledové víno, které se obvykle sklízí od začátku ledna, by mohlo udělat zlatou tečku za letošní skvělou sezónou. Hrozny jsou zdravé a prakticky připravené ke sklizni. Jediné, co zatím chybí, je pořádný mráz. Dlouhodobá předpověď na leden příštího roku dává naději, že ledové víno vznikne. Příští týdny ale budou napínavé.
Ve Velkých Bílovicích, největší vinařské obci u nás, sklízejí extrémně sladké hrozny, jakmile je dva dny po sobě mráz alespoň -10 stupňů Celsia.
„Ledové víno neděláme každý rok. Na vinici ho necháváme až do ledna, jen když jsou hrozny zdravé. Může vzniknout ze všech odrůd, ale nejlépe se dělá z hroznů, které mají tlustou slupku. Například Neuburg, Veltlínské zelené, Chardonnay, Cabernet Moravia nebo Frankovka,“ vysvětluje velkobílovický vinař Stanislav Hrabal.
Předpověď počasí na leden 2016 zatím prorokuje teploty spíše nad obvyklým lednovým průměrem, místy však mohou klesnout až k -20 stupňům Celsia. Vinaři nyní doufají, že se ledového vína dočkají a doplní jeho zásoby po špatné loňské sezoně, kdy hrozny pohnily už v říjnu a v lednu tak na většině vinic nebylo co sklízet.
Ledové víno je hlavně středoevropská specialita. Jinde ve světě vzniká například v Kanadě. Pochutnají si na něm hlavně milovníci sladkých vín. Český vinařský zákon požaduje, aby měl mošt z ledových hroznů hodnotu cukernatosti minimálně 27, průměr z normálních hroznů se přitom běžně pohybuje kolem 20. Vzácná malá lahev může nahrazovat dezert, ale hodí se i k foie gras, paštikám nebo sýru roquefort. Lidé ji také často kupují jako luxusní dárek.
V Česku a v Německu musejí hrozny podle zákona projít mrazen alespoň -7 stupňů Celsia, v Kanadě je to -8 stupňů Celsia. Před vylisováním bobule nesmí rozmrznout, aby pak při lisování voda zůstala ve formě krystalků ledu uvnitř lisu, zatímco ven vyteče jen hustý a velmi sladký koncentrovaný mošt. Proto se výlisnost při zpracování ledového vína pohybuje jen kolem 20 procent.