Umístění: Kultura Ostatni Hodonínský Poesiomat básní, zpívá a vypráví o městě a jeho lidech

Hodonínský Poesiomat básní, zpívá a vypráví o městě a jeho lidech

Hodonín, 25. prosince 2024 - Další z projektů, které navrhli občané v participativním rozpočtu v loňském roce, mohou lidé využívat v Hodoníně od 18. prosince. Jedná se o zařízení, které připomíná výdech z lodi nebo periskop ponorky a je umístěno na Národní třídě v proluce vedle městské knihovny. Má kliku a po zatočení zpívá a vypráví o místě a událostech spojených s Hodonínem a okolím. Tzv. Poesiomat nabízí posluchačům básně i vyprávění hodonínských autorů, lidové písně, ukázky z divadelních her z prostředí Hodonína či záznam Masarykova projevu.

poesiomat hodonin

 

Poetické mluvítko uvedli do provozu místostarosta města Ondřej Fialík, autor projektu Ondřej Kobza a navrhovatel Poesiomatu pro participativní rozpočet Martin Kočí.

Prvotním impulsem pro instalaci Poesiomatu v Hodoníně byla podle Martina Kočího návštěva města, kde ho zařízení nadchlo, a rozhodl se vloni přihlásit projekt za spolek Jsme Hodoňáci do participativního rozpočtu města Hodonína. Projekt získal sympatie i u veřejnosti a město podpořilo jeho zrealizování. Náklady na pořízení vyšly na 363 tisíc korun.

„Velmi oceňujeme aktivitu občanů a jejich nápady, jak kultivovat veřejný prostor. Jsem proto moc rád, že pan Kočí přišel právě s tímto nápadem a lidé si ho v participativním rozpočtu vybrali. Na nás zbýval jen milý úkol – podpořit jeho realizaci,“ řekl místostarosta města Ondřej Fialík.

„Původně šlo především o jukeboxy na básně napojené na veřejnou elektrickou síť. Dnes nám jde hlavně o zachycení genia loci, o historickou, kulturní a symbolickou paměť místa. A Poesiomat jsme k tomu vybavili klikou, díky které si energii vyrobí sám posluchač,“ vysvětlil autor projektu Ondřej Kobza.

Zařízení nabízí rozmanitou paletu příspěvků. Posluchači se mohou těšit z básní Oldřicha Mikuláška, Jiřího Mahena či zamyšlení Jana Skácela o moravské hymně. Mezi zvukovými ukázkami jsou i lidové písně z regionu, básně současných hodonínských autorů, místní metalová kapela Like Fool nebo operní pěvec Boris Prýgl. V nabídce jsou i dvě ojedinělé skladby spojené s hodonínským rodákem T. G. Masarykem. „První z nich je povídka, kterou Masaryk napsal a zasadil do prostředí Hodonína z dob svého mládí. Tou druhou je pak autentický záznam Masarykova projevu z roku 1928. Po celém světě jsou stovky, možná tisíce Masarykových soch a bust. V Hodoníně je však první, která mluví jeho opravdovým hlasem,“ dodal Kobza s úsměvem.

Svůj hlas Poesiomatu propůjčili i členové hodonínského divadelního sdružení DS Svatopluk a známá herečka a hodonínská rodačka Petra Hřebíčková.

Poesiomaty umisťuje od roku 2015 do ulic českých i zahraničních měst spolek Piána na ulici. Celkem dnes existuje kolem sedmdesáti takových zařízení. Nejblíže v okolí jsou ve Veselí nad Moravou a v Břeclavi.

Zdroj a foto: Hodonin.eu


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci