Umístění: Společnost Zajímavosti Světová jednička mezi mikroskopy pochází z Brna

Světová jednička mezi mikroskopy pochází z Brna

Brno, 9. září 2010 - Brněnská akciová společnost TESCAN získala světové prvenství. Na mezinárodním pracovním workshopu k projektu FIBLYS, který se koná 9. a 10. září v jejím brněnském sídle, představí unikátní univerzální "multi-nano" nástroj v hodnotě cca 18 milionů korun, který bude znamenat revoluci ve světě mikroskopie.

FIBLYS-mikroskop250

 


"Možnost provádět manipulace v nano-měřítku, povrchové úpravy, zobrazování a analýzy pomocí jediného nástroje představuje opravdový průlom, který umožní uskutečnit operace v oblasti nanotechnologií, jež byly až dosud problematické nebo nemožné," uvedl předseda představenstva TESCAN Jaroslav Klíma. "FIBLYS znamená v praxi propojení vytváření, analýzy a kontroly nanoobjektů. Tím, že nahradí dvě i více samostatných zařízení, šetří nejen čas a finance, ale také snižuje na minimum riziko kontaminace a oxidace preparátu, jako je tomu v případě prací na navzájem oddělených výrobních a řídicích linkách," dodal.

FIBLYS (z angl. FIB anaLYSis) je projektem, který spojuje schopnosti pozorování nano-struktur, jejich analýzy, nano-manipulace s nimi a dokonce i tvorby nano-struktur v jednom unikátním "multi-nano" nástroji. Ten je založen na spojení fokusovaného iontového svazku (FIB) a elektronového svazku v rastrovacím elektronovém mikroskopu (SEM) v kombinaci s nano-manipulátorem se schopnostmi mikroskopie atomárních sil (AFM). FIB umožňuje modifikaci vzorků, SEM jejich rychlé zobrazování v reálném čase a AFM zase informaci o hloubce v obrazu. K tomuto jádru, které má samo o sobě výborné schopnosti nano-vize, jsou připojeny analyzátory energiově disperzní spektroskopie (EDS), difrakce odražených elektronů (EBSD), hmotnostní spektrometrie s měřením doby letu (TOF) a mnohé další, které umožňují rozsáhlé analýzy vzorků. Spojení EBSD s FIB navíc nabízí 3D tomografii nanostruktur. Takto rozsáhlé propojení mnoha různých metod je ojedinělé a kupříkladu kombinace TOF spektrometru s FIB a SEM je komerčně uskutečněna vůbec poprvé.

Projekt FIBLYS je již třetím projektem financovaným z evropských fondů, kterého se TESCAN účastní. Ze zahraničních partnerů jmenujme například Ústav fotonických technologií v Jeně, Ústav výzkumu a vývoje informačně technologických nástrojů a systémů v Oldenburgu, Švýcarskou federální laboratoř pro materiálové testování a výzkum nebo Laboratoř mikroskopie a studia nanostruktur v Remeši.

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci