Umístění: Společnost Zajímavosti Vánoční nej - aneb kuriozity spojené s dobou Vánoc

Vánoční nej - aneb kuriozity spojené s dobou Vánoc

Vánoční strom

Nejvyšší živě rostoucí strom, který se na Vánoce vánočně zdobí, mají ve Valašské Bystřici. Smrk měřil ke dni 7.12.2007 rekordních 24,75 metrů. Zasazen byl na návsi obce v roce 1930 a od roku 1972 jej místní každoročně v čase vánočním zdobí. Potřebují k tomu 120 žárovek zavěšených na 500 metrech kabelu.

Vánoční svíčka

Nejdelší svíčku vysokou 390 cm vyrobil z palmového stearinu Petr Caprata z Mělníka. Svíčka váží 25,3 kg,  má průměr 9,6 cm a doba jejího hoření se odhaduje na 4 200 hodin. Maxi svíčka je k vidění v pelhřimovském kostele sv. Bartoloměje, kam byla dlouhodobě umístěna...

Vánoční kuriozity


vánoční svíčka

Vánoční ozdoby


Adventní věnec ze slámy o vnějším průměru 205 cm a obvodu 660 cm upletl Jaroslav Vajbar z Rakvic. Na jeho výrobu spotřeboval přes 2,5 kilometrů slaměných stébel, což je více než 28 délek fotbalového hřiště.

Tentýž autor vyrobil i největší slaměný zvon o výšce 70 cm a průměru 69 cm. Jaroslav Vajbar jej zhotovil za tři týdny z 520 m pšeničné slámy uspořádané do 120 řad stébel

Vánoční zvon

V délce vánočních řetězů se předhánělo hned několik skupin tvůrců. Ten zatím nejdelší je papírový a měří 23 km! Byl vyrobený z novinových proužků dětmi ze základních škol a dětských domovů Opavska.
Vánoční řetěz ze slámy, korálků a rozinek je o něco kratší – 548 m. Navlékali jej osečtí (celkem 298 lidí) a spotřebovali k tomu 1718 rozinek a stejný počet dřevěných korálků.
Vánoční korálky

Ze samých šípků vyrobilo rekordní řetěz o délce 173,4 m dvacet pět dětí z mateřské školky v Poděbradech. I ten byl zanesen do České databanky rekordů v Pelhřimově.

Vánoční řetěz

Betlémy


Největší betlém v naší republice je dřevěný se 143 figurami v životní velikosti. Jeho autor Jiří Halouzka z Jiříkova jej vyřezával v průběhu let 1998-2007. Celý soubor váží asi 15 tun, výška figur se odvíjí od ústřední postavy Josefa, která měří 2 metry. Každá socha, s výjimkou slona, byla vyrobena z jediného kusu dřeva. Betlém je umístěn/možné zhlédnout v Pradědově galerii U Halouzků v Jiříkově.
Nejmenší betlém se vejde do skořápky od lískového oříšku. Je vyroben z perníkového těsta Jarmilou Brhlíkovou z Teplic. Skládá se z postaviček Ježíška, Marie a Josefa vysokých jen 12 mm.

Betlém v oříšku

Nejmenší keramický betlém, který byl vymodelován na hrnčířském kruhu, má průměr 25 mm. Miloslava Vašíčková z Třeštiny u Mohelnice jej vyráběla pomocí jehly a silné lupy po dobu 20 hodin. Tatáž autorka vytvořila ještě jeden rekord – největší keramický betlém umístěný v demižónu. Betlém váží 21,5 kg a je vsazen do padesátilitrového demižónu. Zhotoven byl ze tří částí a obsahuje dohromady 51 postav na pozadí krajiny s kostelíky i zámkem.

Betlém

Největší perníkový betlém znázorňující konkrétní obec pochází z Hrádku u Znojma. Amalie Pěčková vytvořila na ploše 230 x 70 cm obec Hrádek z 50. let 20. století – dle dobových fotografií udělala místní kostel, faru, školu, hasičskou zbrojnici a vinné sklepy. Betlémskou kulisu pak zalidnila 373 postavičkami. Na díle pracovala jeden měsíc a spotřebovala na ně 12 kg surovin. Betlém byl hotov a vystaven o Vánocích 2007 v kostele sv. Petra a Pavla v Hrádku.
První mluvící betlém u nás vyrobil Ladislav Fejfar z Nové Paky. Vyřezal z lipového dřeva 28 postaviček (22 cm vysokých) a ty rozmístil po skupinách do interiéru staročeské chalupy zhotovené Ladislavem Stuchlíkem. Jak soustava bodových světel postupně osvětluje jednotlivé skupiny, spustí se zvukový mechanismus s nahrávkou příslušného rozhovoru. Rozhovorů je celkem dvanáct, namluvil je divadelní soubor z Miletína. Celá produkce trvá 17:45 minut.

Vánočka


Obří vánočku upekli v pekárně Adélka v Pelhřimově v prosinci 1998. Vánočka byla dlouhá 450 cm a vážila 70 kg, upletena byla najednou ze 6 nepřerušovaných pramenů těsta. Na výrobu se spotřebovalo 40 kg mouky, 10 kg cukru, 40 vajec a 8 kg másla.
 
Vánočka

Informace o českých NEJ…včetně fotografií poskytlo MUZEUM REKORDŮ A KURIOZIT, spravované Agenturou Dobrý den.
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci