Vánoční strom
Nejvyšší živě rostoucí strom, který se na Vánoce vánočně zdobí, mají ve Valašské Bystřici. Smrk měřil ke dni 7.12.2007 rekordních 24,75 metrů. Zasazen byl na návsi obce v roce 1930 a od roku 1972 jej místní každoročně v čase vánočním zdobí. Potřebují k tomu 120 žárovek zavěšených na 500 metrech kabelu.Vánoční svíčka
Nejdelší svíčku vysokou 390 cm vyrobil z palmového stearinu Petr Caprata z Mělníka. Svíčka váží 25,3 kg, má průměr 9,6 cm a doba jejího hoření se odhaduje na 4 200 hodin. Maxi svíčka je k vidění v pelhřimovském kostele sv. Bartoloměje, kam byla dlouhodobě umístěna...Vánoční ozdoby
Adventní věnec ze slámy o vnějším průměru 205 cm a obvodu 660 cm upletl Jaroslav Vajbar z Rakvic. Na jeho výrobu spotřeboval přes 2,5 kilometrů slaměných stébel, což je více než 28 délek fotbalového hřiště.
Tentýž autor vyrobil i největší slaměný zvon o výšce 70 cm a průměru 69 cm. Jaroslav Vajbar jej zhotovil za tři týdny z 520 m pšeničné slámy uspořádané do 120 řad stébel
V délce vánočních řetězů se předhánělo hned několik skupin tvůrců. Ten zatím nejdelší je papírový a měří 23 km! Byl vyrobený z novinových proužků dětmi ze základních škol a dětských domovů Opavska.
Vánoční řetěz ze slámy, korálků a rozinek je o něco kratší – 548 m. Navlékali jej osečtí (celkem 298 lidí) a spotřebovali k tomu 1718 rozinek a stejný počet dřevěných korálků.
Ze samých šípků vyrobilo rekordní řetěz o délce 173,4 m dvacet pět dětí z mateřské školky v Poděbradech. I ten byl zanesen do České databanky rekordů v Pelhřimově.
Betlémy
Největší betlém v naší republice je dřevěný se 143 figurami v životní velikosti. Jeho autor Jiří Halouzka z Jiříkova jej vyřezával v průběhu let 1998-2007. Celý soubor váží asi 15 tun, výška figur se odvíjí od ústřední postavy Josefa, která měří 2 metry. Každá socha, s výjimkou slona, byla vyrobena z jediného kusu dřeva. Betlém je umístěn/možné zhlédnout v Pradědově galerii U Halouzků v Jiříkově.
Nejmenší betlém se vejde do skořápky od lískového oříšku. Je vyroben z perníkového těsta Jarmilou Brhlíkovou z Teplic. Skládá se z postaviček Ježíška, Marie a Josefa vysokých jen 12 mm.
Nejmenší keramický betlém, který byl vymodelován na hrnčířském kruhu, má průměr 25 mm. Miloslava Vašíčková z Třeštiny u Mohelnice jej vyráběla pomocí jehly a silné lupy po dobu 20 hodin. Tatáž autorka vytvořila ještě jeden rekord – největší keramický betlém umístěný v demižónu. Betlém váží 21,5 kg a je vsazen do padesátilitrového demižónu. Zhotoven byl ze tří částí a obsahuje dohromady 51 postav na pozadí krajiny s kostelíky i zámkem.
První mluvící betlém u nás vyrobil Ladislav Fejfar z Nové Paky. Vyřezal z lipového dřeva 28 postaviček (22 cm vysokých) a ty rozmístil po skupinách do interiéru staročeské chalupy zhotovené Ladislavem Stuchlíkem. Jak soustava bodových světel postupně osvětluje jednotlivé skupiny, spustí se zvukový mechanismus s nahrávkou příslušného rozhovoru. Rozhovorů je celkem dvanáct, namluvil je divadelní soubor z Miletína. Celá produkce trvá 17:45 minut.
Vánočka
Obří vánočku upekli v pekárně Adélka v Pelhřimově v prosinci 1998. Vánočka byla dlouhá 450 cm a vážila 70 kg, upletena byla najednou ze 6 nepřerušovaných pramenů těsta. Na výrobu se spotřebovalo 40 kg mouky, 10 kg cukru, 40 vajec a 8 kg másla.
Informace o českých NEJ…včetně fotografií poskytlo MUZEUM REKORDŮ A KURIOZIT, spravované Agenturou Dobrý den.