Za pozornost jistě stojí i nová orientační pomůcka Ven ze tmy, založená na principu detekování překážek pomocí 3D kamery. Informace o okolním prostoru je nevidomému uživateli předána prostřednictvím unikátního hmatového displeje přímo na tělo.
„Máme sklon odsouvat přijetí životních daností a zavírat oči před hendikepy lidí, protože nás třeba rozlítostňují. Postižení lidé se ještě stále nestali samozřejmou součástí našeho života a světa, přestože dílčí pokroky integrace jsou v naší společnosti patrné“ říká Irena Kocí z obecně prospěšné společnosti TyfloCentrum Brno a dodává: „ale když člověk přijde na koncert a přistoupí na tmavomodrá pravidla, pak k sobě pustí hudbu a zpěv zrakově postižených dětí – je to zážitek, který ho může obohatit, prohloubit. Nakonec - teď už zase záleží na každém z nás vidících, co uvidíme, před čím nebudeme dál zavírat oči…“.
Během výstavy bude možnost zakoupit si výrobek z naší výtvarné dílny pro zrakově postižené HapAteliér.
K dispozici bude i kniha nevidomého Jiřího Maršálka Hledání a snění s CD obsahujícím zvukovou nahrávku recitace básní v podání brněnského herce Ladislava Lakomého. Cena knihy je pro tuto výstavu snížena na 150 Kč a zakoupením knihy můžete přispět na další literární počiny nevidomých autorů.
Nebudou chybět ani prezentace škol výcviku vodicích psů před budovou Bílého domu – Střediska výcviku vodicích psů SONS ČR z Prahy a Školy pro výcvik vodicích psů Milana Dvořáka z Adamova.
„Venku zuří barevné jaro, ale v sále je šero, šumění tlumených hovorů, ozvěny kroků a šustění sedadel. A pak jen hudba a zpěv. Když po koncertě vycházím ven, musím si opět na světlo zvyknout.. a náhle vidím tak trochu jinak…“ popisuje zážitek z koncertu nehendikepovaná návštěvnice loňského Tmavomodrého festivalu.
MgA. Irena Kocí, TyfloCentrum Brno; foto: BKC, TyfloCentrum Brno